GenelMakaleler

En Özgür Ülke Hangisidir?

Google News Abone Ol

8 ayrı kategoride incelenen ülkeler Refah Endeksine göre sıralanıyor. Düşüncenin çıkış noktası olan Londra dünyanın en özgür ülkelerini şu şekilde sıralıyor;

  1. Kanada
  2. Yeni Zelanda
  3. Norveç
  4. Lüksemburg
  5. İzlanda
  6. İrlanda
  7. İsveç
  8. Danimarka
  9. Avustralya
  10. Uruguya

İşte bu ülkeler Refah Endeksi incelemesinden alnının akıyla çıkmış 10 ülke. Peki Kanada nasıl özgürlüğün baş tacı seçilmiş?

Kanada Nasıl Seçildi

Refah Endeksinin 8 kategorisinden biri de kişi özgürlüğüdür. Bu kategorinin sıralaması hazırlanırken göçmenlere ve azınlıklara karşı muamele, özgür seçim, sivil haklar ve yurttaşların özgür seçimlerinden duydukları tatmin düzeyi gibi faktörler oldukça ince detayına kadar incelenip izleniyor. Yapılan değerlendirmelere göre ise dünyanın en özgür ülkesi olarak Kanada’yı görüyoruz.

Kanada’da geçen yıl boyunca yapılan araştırmalara göre Kanada halkının %92’sinin göçmenlere kapısının açık olduğu ve azınlıklara ise oldukça hoşgörülü olduğu gözlemlenmiştir. Halkın %94’ü ise kendi geleceklerini şekillendirebilme özgürlüğüne sahip bireyler olduğu gözlemleniyor.

Özgürlük kategorisinde zirveyi dolduran Kanada, Refah Endeksinin kişisel refah kategorisinde dünya altıncısı ve en iyi eğitim kategorisinde ikinci sırada yer alıyor. Kanada’nın en düşük sıralaması ise “girişim ve fırsatlar” kategorisidir. Fakat bunu da Kanada’nın Liberal Kabinesi ile değişebileceği öngörülüyor.

Yaşamak İçin En İyi Ülke

Yapılan birçok araştırmalara göre Kanada  dünyanın en yaşanılabilir ülkesi seçilmiştir. Ekonomisiyle, düşük vergisiyle, sağlık alanındaki gelişmeleriyle, milli gelirde, düşük suç oranıyla, temiz havasıyla ve daha birçok güzel özellikleriyle Kanada yaşanılası mükemmel bir ülke haline geliyor. Özgürlüğü söylememize gerek yok, zaten zirveyi Kanada dolduruyor. Tabi ki bunların devamlılık kazanması için cahil kesimi de azaltmakta fayda var. Kanada dünyanın en eğitimli ülkesi olarak da ilginç bir detaya sahip. Kanada nüfusunun yarıdan fazlası en az üniversite mezunu olmasının yanı sıra hoşgörülü ve kibarlıklarıyla da oldukça ön plana çıkmış bir halka sahiptir. Kanada hem özgür hem hoşgörülü aynı zamanda kibar bilimin doruk noktasında tam da yaşanılası bir ülke.

Kübra Can

06.09.1999 İzmir’de doğdum büyüdüm. Lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilim ve tarih adına araştırma yapmayı seviyorum. Yazılarımla topluma katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir