BilimGenelMakalelerSağlık

En Büyük Zehir: Şeker

Google News Abone Ol

Şeker insanlar için vazgeçilmez bir besindir. Meyve ve sebzelerde bulunan doğal şekere ihtiyacımız vardır. Fakat aşırı şeker tüketiminin ve kimyasal işlemlerle beyazlatılmış şekerin zararları oldukça fazla.

Şekerin beyaz toz haline getirilmişi genelde GDO’ludur. Şeker başka formlarda da bulunabilir. Mısır şurubu, bal, akçaağaç şurubu gibi şekerin tüm formları vücudu bir şekilde etkilemektedir. Vücut çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri kaldıramaz. Vücuttaki temel organlar bu kalitesiz şekerin tüketimiyle ciddi zarara uğrayabilir.

Kalbe Zarar Verir

Fazla tüketilen şeker kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Kalbin pompalama mekanizmasını etkiler. Kalp krizinden genel olarak sorumlu olan kötü kolesterolü ve trigliseridleri artırır.

Göbek ve Bel Çevresindeki Yağları Artırır

Günümüzün en önemli sağlık sorunu obezitedir. Çocuklardaki obezite vücudun belli yerlerindeki yağ birikiminin sonucudur. Bunun bir nedeni fruktoz yüklü içecekler ve meşrubatlardır. Aşırı fruktoz alımı öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır. Şeker ayrıca kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Şeker Bağışıklık Sistemini Zayıflatır

Bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı vücudumuzun en önemli güvenlik mekanizmasıdır. Yüksek miktarda şeker alımı çalışmalara göre bağışıklık sisteminin bakterilere, virüslere, parazitlere ve çeşitli mikroorganizmalara karşı mücadele yeteneğini önemli ölçüde zaafa uğratmaktadır. Bir insanın her yemekte şeker kullandığını varsayarsak bu insanın bağışıklık sistemi her bir günde kapasitesinin yarısı kadar güçle işlevini yerine getirir.

Şeker ve Alkol Vücutta Karaciğere Karşı Aynı Toksik Etkiyi Gösterir

Bilim adamları ihtiyaç fazlası alınan fruktoz ve glikozun tıpkı alkol gibi karaciğere aynı zehirleyici etkiyi yapmaktadır. Şeker alkol gibi karaciğer üzeride kronik etkilere yol açmaktadır. Elde edilen verilere göre karaciğer hasarı aşırı kalori ya da kilo artışı olmadan da ortaya çıkabilmektedir.

Şeker Kronik Hastalıkların Öncüsüdür

Fazla miktarda ve sürekli şeker tüketimi kandaki insülin miktarını artırır. İnsülin pankreas tarafından kan şekerini artırmak için salgılanan bir hormondur. Şeker ne kadar fazla tüketilirse pankreas o kadar insülin salgılar.

İrem Kosa

Araştırmayı, bilimi, okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Hayatım boyunca bilim adına çalışmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı