GenelHaberTeknoloji

En Büyük Bilişim Ödülünün Sahibi Türk Oldu

Bilişim Ödülü Türk’ün

İngiltere‘de 35 yıldır verilen “Bilişim Uzmanları Enstitüsü” ödülüne bir Türk layık görüldü. İstatistik uzmanı Aykut Sadi‘nin hazırlamış olduğu bir yazılım İngiliz Hükumeti Sağlık Bakanlığı’nı geride bıraktı. Anlatılana göre yazılım,  eğitim sistemine odaklanıyor. Aykut Sadi, 7 yıl üzerinde çalıştığı bir yazılım ile ödül aldı. Yazılım, İngiltere’deki okulların puanlarını hem kendi içinde hem de diğer okullarla karşılaştırmasına olanak sunuyor.

Yazılım, engelli öğrencileri eğitim hayatında daha avantajlı hale getiriyor. Yazılımın ödüle layık görülmesinin sebebi ise engelli öğrencilere sağlayabildiği avantaj olarak gösteriliyor. Engelli öğrencilerin diğer öğrencilerle eşit olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurarak geliştirilen proje engelli ve normal öğrencilerin aynı kulvarda yarışmamasına olanak sağlıyor. Bu sayede ortalamalar farklı hesaplanıyor ve engelli öğrenciler ve normal öğrenciler farklı şekilde değerlendiriliyor. Böyle bilişim projelerinin yaygınlaşıyor olması oldukça güzel bir durum.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı