GenelHaberTeknoloji

En Büyük Bilişim Ödülünün Sahibi Türk Oldu

Google News Abone Ol

Bilişim Ödülü Türk’ün

İngiltere‘de 35 yıldır verilen “Bilişim Uzmanları Enstitüsü” ödülüne bir Türk layık görüldü. İstatistik uzmanı Aykut Sadi‘nin hazırlamış olduğu bir yazılım İngiliz Hükumeti Sağlık Bakanlığı’nı geride bıraktı. Anlatılana göre yazılım,  eğitim sistemine odaklanıyor. Aykut Sadi, 7 yıl üzerinde çalıştığı bir yazılım ile ödül aldı. Yazılım, İngiltere’deki okulların puanlarını hem kendi içinde hem de diğer okullarla karşılaştırmasına olanak sunuyor.

Yazılım, engelli öğrencileri eğitim hayatında daha avantajlı hale getiriyor. Yazılımın ödüle layık görülmesinin sebebi ise engelli öğrencilere sağlayabildiği avantaj olarak gösteriliyor. Engelli öğrencilerin diğer öğrencilerle eşit olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurarak geliştirilen proje engelli ve normal öğrencilerin aynı kulvarda yarışmamasına olanak sağlıyor. Bu sayede ortalamalar farklı hesaplanıyor ve engelli öğrenciler ve normal öğrenciler farklı şekilde değerlendiriliyor. Böyle bilişim projelerinin yaygınlaşıyor olması oldukça güzel bir durum.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı