GenelHaberSağlıkTeknoloji

Elektronik Sigara, Kalp Hastalıkları Riskini Üç Katına Çıkarıyor!

Teknolojinin hayatımızda önemli bir yer edinmesiyle artık sigaraya kadar teknoloji bulaştı. Günümüzde sigaranın zararlarını az çok bilmeyen yoktur. Ancak son çıkan haberlere göre, bu elektronik sigaralar sağlığı oldukça ciddi şekilde tehdit ediyor. Uzun yıllar elektronik sigara kullanan insanlarda, ciddi sağlık sorunları ortaya çıktığı görüldü. Elektronik sigara kullananların özellikle ciddi kalp hastalıkları ile karşı karşıya kaldığı görüldü. Bununla birlikte, elektronik sigara kullananları ciddi bir hata yaptığı ve sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanmanın kesinlikle tercih edilmemesi gerektiği de ortaya cıkmış oldu.

Yapılan araştırmalarda, elektronik sigaranın kalp atışını hızlandırdığı ve kan basıncını yükselttiği görülmüştür.  Yapılan çalışma sonucunda, nikotin içeren elektronik sigara kullanıcılarının, nikotinsiz elektronik sigara kullananlara göre üç kat daha fazla damar sertleşmesi yaşadığı görüldü. İşinin uzmanları, “Elektronik sigara, nikotinli sigaraya göre çok daha sağlıklı.” deseler de, yapılan araştırmalar, yine de elektronik sigaraların ciddi ölçüde zehir saçtığını ve bu zehrin insan sağlığını önemli ölçüde tehdit ederek, ölümcül sonuçlar ortaya koyabileceğini gösteriyor.

İsveçli bilim insanları düzenli olarak nikotinli sigara kullanan insanların veya bu sigaraların dumanına pasif içici olarak maruz kalanların yaşamının ilerleyen dönemlerinde ciddi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranının yaklaşık 3 kat arttığını söyledi. Anlatılanlara göre, sertleşen damar kan pompalanmasını zorlaştırıyor ve böylece kalp kasılmalarının artmasına neden olarak, kalp kaslarına daha çok zarar verdiğini dile getirdi.

Her ne kadar Nabız Gibi Atabilen Kalp Dokusu üretilmiş olsa da,  bu tür zararlı etkenlere maruz kalmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Elektronik sigaranın neden olacağı hastalıklardan yalnızca birkaç tanesini sıraladık. Araştırmaların devam etmesiyle elektronik sigaranın yeni hastalıklara sebep olabildiğini de görmek oldukça olası bir durum. Araştırmanın başındaki isim Dr. Magnur Lundback elektronik sigara kullanıcılarının son yıllarca giderek arttığını ve cihazların da “Neredeyse Zararsız” olduğu söylenerek satıldığını ifade etti. Elektronik sigara kullanıcıları, düşük nikotinli veya nikotinsiz kartuşlar alabilirler. Fakat Dr. Lundback bu sektörün sigara içmeyenleri, özellikle de genç insanları hedef almasını şiddetle eleştiriyor.

Erken yaşta sigaraya başlayan içiciler, ilerleyen yaşlarda oldukça büyük hastalıklar ile karşılaşabiliyor ve bu hastalıkların çoğu kalıtsal oluyor. Uzmanlar, Kalıtsal Hastalıklar İçin Erken Gen Tedavisi için çalışmalar devam etmekteyken en iyisinin sigara gibi vücuda zararlı kimyasallara hiç bulaşılmaması gerektiği söyleniyor. Bu yüzden insanların biraz daha bilinçli davranması gerekiyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir Yorum

  1. Elektronik sigaranın zararının aksine bide patlama riskide var tekirdağ çerkezköy ilçesinde bir haber okumuştum suratında patlamış ya yüzü bakılmayacak hala gelmiş o yüzden kullanılmasını tavsiye etmiyorum ama yinede herkes kendisi bilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı