BilimGenelMakaleler

Elektroliz Deneyi ve Madde

Google News Abone Ol

Elektroliz deneyinin ismini az duymamıza rağmen fiziğe katkıları oldukça büyüktür.Özellikle madde ve elektrik arasındaki ilişkiyi anlamlandırmada önemli rol oynar.

Elektroliz Deneyi

Elektroliz deneyi ünlü bilim adamlarından Faraday tarafından yapılmıştır. Faraday bu deneyle maddenin atomlardan oluştuğunu ve madde – elektrik arasındaki ilişkiyi anlatır.

Elektroliz deneyinde su ayrıştırılır ve bu süreçte hidrojen ve oksijen arasında bir akımın varlığını tespit edilir ve bu deney gerçekleştirilir. Bu deneyde anot(-) ve katot (+) metal levhalarından(elektrotlarından) kimyasal bileşikler ayrıştırılmaktadır. Daha iyi açıklıcak olursak Faraday, su çözeltisinden elektrik akımı geçtiğinde metal levhaların kimyasal yapısında değişiklik olduğu gözlemlemiş ve bu gözlemde suyun bileşenlerine ayrıştırıldığında yani oksijen(O) ve iki tane hidrojen (H) oluştuğunu ve bu elementlerin arasında akımın oluştuğunu söylemiş bu sebeple metal levhalarda gaz kabarcıkları şeklinde toplandığını ve çözeltideki her atomun elektrik yüklerinin anot ve katot olduğunu tespit etmiştir.

elektroliz1

Elektroliz deneyiyle suyun ayrıştırılması suyun maddenin temel bileşeni olmadığını gösterir.Yani eski çağlarda maddenin temel bileşenlerinin su, toprak, ateş ve hava olduğu öne sürülmekteydi fakat bu deneyle Faraday, bu durumun böyle olmadığını kanıtlamış oldu.

Faraday’ın yaptığı deneyin sonucunda;

i. Atomların varlığını, ii. Atomlara eşlik eden yüklerin olduğunu, iii. Pozitif ve negatif olmak üzere iki tür yük  olduğunu bulunmuştur.

Elektroliz deneyine günlük hayattan örnek verecek olursak, sinir uçlarının, sertleşen urların, yemek borusu ve idrar yollarının daralmalarının tedavisinde, saf metal elde etmesinde, metal kaplamacığında kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir