GenelHaberTeknoloji

Elektrik Kesintileri Tarih Oluyor!

Google News Abone Ol

ASELSAN İle Ar-Ge Projesi

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtımı hizmetini sağlayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), ASELSAN ile Ar-Ge projesine imza attı. BEDAŞ ve ASELSAN mühendislerinin birlikte çalışarak geliştirilen 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan “DEPAR” adı verilen cihaz; mahallelere elektrik sağlayan trafoları sürekli takip ederek, normalin dışında bir durumda, arıza veya herhangi bir kesinti gerçekleşmeden önce sistemin erken alarma geçmesini sağlıyor.

Elektrikler Kesintisi Olayı Ortadan Kalkıyor Mu?

Elektrik dağıtım şebekelerinde bulunan trafo merkezlerine yerleştirilen DEPAR sayesinde, alçak gerilim şebekelerinin enerji, ısı ve güç kalite ölçümleri yapılıyor ve yapılan bu ölçümler, uzaktan izleme ve kontrol merkezine gönderiliyor. Genel izleme merkezine gelen bilgiler eşliğinde değerlendirmeler yapılıyor ve yapılan değerlendirmeler sonucunda gerekli görüldüğü takdirde arıza olmadan önce kaynağa bir ekip yollanıyor ve bu ekip eşliğinde halihazırda kesinti yaşanmadan arıza tespit edilmiş ve elektrik kesintisi yaşanmadan olaya yerinde ve zamanında müdahale edilmiş olunuyor. Oldukça ilginç bir teknoloji olan DEPAR, pek çok kişinin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir