GenelHaberTeknoloji

Elektrik Kesintileri Tarih Oluyor!

ASELSAN İle Ar-Ge Projesi

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtımı hizmetini sağlayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), ASELSAN ile Ar-Ge projesine imza attı. BEDAŞ ve ASELSAN mühendislerinin birlikte çalışarak geliştirilen 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan “DEPAR” adı verilen cihaz; mahallelere elektrik sağlayan trafoları sürekli takip ederek, normalin dışında bir durumda, arıza veya herhangi bir kesinti gerçekleşmeden önce sistemin erken alarma geçmesini sağlıyor.

Elektrikler Kesintisi Olayı Ortadan Kalkıyor Mu?

Elektrik dağıtım şebekelerinde bulunan trafo merkezlerine yerleştirilen DEPAR sayesinde, alçak gerilim şebekelerinin enerji, ısı ve güç kalite ölçümleri yapılıyor ve yapılan bu ölçümler, uzaktan izleme ve kontrol merkezine gönderiliyor. Genel izleme merkezine gelen bilgiler eşliğinde değerlendirmeler yapılıyor ve yapılan değerlendirmeler sonucunda gerekli görüldüğü takdirde arıza olmadan önce kaynağa bir ekip yollanıyor ve bu ekip eşliğinde halihazırda kesinti yaşanmadan arıza tespit edilmiş ve elektrik kesintisi yaşanmadan olaya yerinde ve zamanında müdahale edilmiş olunuyor. Oldukça ilginç bir teknoloji olan DEPAR, pek çok kişinin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı