CanlılarGenelHayvanlar

Ekotonda Yaşam: Geyikler

Google News Abone Ol

Yaşam Alanı

Oldukça ürkek hayvanlar olan, otobur memeli geyikler Antartika ve Avustralya dışındaki kıtalarda yaygın olarak yaşarlar. Tropikal yağmur ormanları da dahil olmak üzere çeşitli biyomlarda yaşayabilirler. Genel olarak ormanlarda yaşadığı düşünülse de, geyikler ekotonda yaşamaya daha elverişlidir. Ormanlar ve çalılıklar ile kırlık ve savanlar arası yaşam alanı en çok tercih ettikleri bölgelerdir. Erişkin geyikler dağlık, tropikal, kuru ve yaprak döken geniş ağaçlık alanlarda bulunurlar. Bu tarz alanlarda en önemli kriter gizlenmeleri için uygun çalılıkların fazla olmasıdır. Küçük geyikler ise sık ormanlarda yaşarlar ve her ne kadar korunaklı olsa bile açık alanlarda bulunmazlar. Özel geyik türleri ise genellikle ıslak savan ve çöllerde bulunurlar. Dünya üzerinde Sika Geyiği, Ren Geyiği, Kanada Geyiği gibi yaklaşık 50 farklı geyik türü vardır.

Geyiklerin Genel Özellikleri

Boynuzları diğer geviş getirebilen çift toynaklı hayvanların boynuzlarından çok farklıdır. Çin geyiği hariç tüm geyiklerin boynuzları vardır. Çin geyikleri ise boynuz yerine 8 cm uzunluğunda köpek dişlerine sahiptirler. Boynuzlar her yıl gelişir ve bu özellik yaz aylarında kemiksi bir yapıya dönüşür. Bu mükemmel detay genellikle erkek geyiklerde oluşur. İlk doğduklarında sadece iki çıkıntıdan ibaret olan bu detaylar zamanla geyik için özgüven sebebidir. Bu iki ayrı çıkıntı bir kadife tabakanın içinde büyür ve gelişir. Kemik sertliğine eriştiği zaman bir kaç ay içinde kadife dökülür diye bilinse de aslında yırtılarak parçalanır. Çatalsı bir görünüme sahip olan boynuzlar mevsimin devamında kendileri için birer silahtır. Bu silahı en iyi şekilde kullanmaları için kendi kendilerini geliştirmeleri gerekir. Bu yüzden ağaç gövdeleri gibi sert yerlere sürtünürler. Bu sayede hem kadife yırtılır hem de geyik kendi boynuzu için güç testi yapar. Bu ona savaşabileceği düşmanlar için oldukça iyi bir alıştırma olur. Tabii ki avcılar bu fırsatı kaçırmaz ve kadife güzergahını takip ederek amaçlarına ulaşırlar.

Bu sürtünme sırasında geyiklerin bölgelerini belirlemek için kullanıldığı gibi çiftleşme içinde bir başlangıçtır. Geyiklerin göz kenarlarında ve alınlarında bulunan bezler kendileri arasında uyarı amaçlı bir koku yayar. Geyikler en fazla üç kardeş olarak doğarlar. Bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle iki yavru olarak doğum gerçekleşir. Hamilelik süresi 10 ay sürer. Yavru geyiklerin üzerinde genellikle beyaz benekler bulunur, gelişen geyiğin zamanla benekleri kaybolur. Alageyiği özel kılan da budur aslında. Alageyiğin benekleri hayatı boyunca ona eşlik eder. Anne ve yavru yaklaşık olarak bir yıl birbirlerinden ayrılmazlar. Bu bir yıl yavru bakımıdır. Daha sonraki yaşamlarında erkek yavru annesini görmeye bir daha gelmez. Ancak bazen dişi yavru kendi yavrularıyla birlikte küçük sürüler halinde annesini görmeye gelir. Ömürleri yaklaşık 30 yıldır.

Geyikler geviş getirebilen diğer türlere göre çok daha iyi yüzücülerdir. Uzun ve güçlü bacakları ile küçük gövdeleri yüzmek için çok idealdir.

Alt çene dişlerinin üzerinde yarım ay şeklinde bulunan mineleri sayesinde çok çeşitli bitkileri çiğneyebilirler. Geviş getirebilmeleri yanı sıra mideleri dört odacıklıdır.

Kaynakça

  • http://www.mynet.com/cevaplar/geyik-turleri-ve-isimleri/6922591
  • https://sorhadi.net/d/77966-geyik-turleri-ve-ozellikleri-nelerdir
  • https://www.nkfu.com/geyikler-hakkinda-bilgi/

Hilal Selçuk

Merhaba :) Ben Hilal. Sayısal 2021 öğrencisiyim. Çeşitli spor dallarında okulumu ve kulübümü temsil ettim. Kendimi bildim bileli iletişimi yazarak sağlıyorum. Katıldığım çeşitli sempozyumlar ve bilim koridorları eşliğinde araştırmalarım öncülüğünde sizlere ilgileriniz doğrultusunda bir kapı aralayacağım. Modern dünyanın değişimi üstüne yakın takipçiyim. Hesabımda sanat, bilim ve edebiyatı birbirinden ayırmadan arasındaki ince çizgi üzerinde sizlere bir mum alevi olacağım. Çünkü bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı