BilimGenelMakalelerSağlık

Düşük Gizli Ket Vurma

Google News Abone Ol

Tıp biliminde aşırı detaycılık olarak bilinen bu kavram aslında bir zihin hastalığı diyebilir miyiz? Günlük hayatta her şeyin detayına çokça dikkat eden bir insana düşük gizli ket vurma örneği diyemeyiz. Bu daha çok bir karakter özelliğidir; ama gizli ket vurma yaşayan biri bunu tüm hayatına işlemiş demektir. Gizli ket vurma bir akıl hastalığı değildir, daha çok bir karakter özelliğidir. Kişinin bilgileri analiz yöntemi algılama biçimiyle alakalıdır. Bu durum bazen bir deha oluşturabilecekken bazen de bir zihin hastalığına yol açabilir. Bu da hayattaki birçok faktör gibi çevreye yani eğitim, aile, pozitif ve negatif uyarıcılar, istismar, şiddet, yetiştirilme tarzı en çok da yatkınlığa bağlıdır.

Harvard Üniversite’si uzmanlarına göre aşırı detaycılık zihnimize iyi gelebilir. Ama yaratıcılığımız için iyi olmayabilir. Düşük gizli ket vurmada olayları az önemli ve önemsiz olanlarının zihin tarafından engellenmesi. Gereksiz görülen bilgilerin hafıza tarafından yok sayılması hatta yasaklanması yeteneğidir. Bu tamamen doğal bir refleks olarak gerçekleşir. Sosyal çevrede yapılan gözlem öğrenme sürecinin en önemli parçasıdır. Düşük gizli ket vurmaya sahip bireyler çevrelerindeki insanları ilk gördükleri anda incelemeye başlarlar bu bazen yanlış anlaşılabilir.

Çevremizde oluşan her etkileşimlere ses, görüntü ve düşünceye yoğunlaşmak sizi çılgına çevirebilir. Bu bir insanda uyuma eforunu sekteye uğratabilir. Alakasız şeyleri engelleme tanımı psikologlar tarafından gizli ket vurma terimi olarak kullanılır. Harvard psikologları düşük gizli ket vurma olan öğrencilerin daha yaratıcı olduğunu tanısına varmıştır.

Harvard psikologları araştırmacılarından Shelley Carson yazarlarda, müzisyenlerde, sanatçılarda delilik ve dahilik kavramlarının  neden bağlantılı olduğunu uzun zamandır özellikle bunu araştırdıklarını öne sürüyor “Araştırma sonuçlarına göre gizli ket vurma ve ileri derecede düşünsel esneklik vakalarında bu durum bazı şartlarda zihinsel bir bozukluk bazı şartlarda ise yaratıcılığa sebep olabiliyor” Shelley Carson.

Düşük Gizli Ket Vurma Belirtileri

  1. Ortamdaki sesler çoğu zaman kişide anksiyete yaratır. Çünkü kişi duyduğu her sesi zihninde çözmeye çalışır.
  2. Analiz yapmada seçici değildir gördüğü her şeyi analiz edebilir. Elektrik anahtarına baktığında onun mekanizmasını analiz edebilir, daha sonra da bunu hatırlayabilir.
  3. Diğer kişilerin asla dikkat etmeyip hatırlayamayacağı noktalara dikkat eder ve sonrasında hatırlar.
  4. Düzen tertip onun için doğaldır ve ekstra çaba harcamaz.
  5. Birbiriyle bağlantılı olmayan objeleri analiz eder aralarında bağlantı kurar ve bunu yine doğal olarak yapar.
  6. Başkalarının davranışlarını ve alışkanlıklarını zihninde tutabildiği için günlük hayatta yalanları hemen anlar.

Kübra Can

06.09.1999 İzmir’de doğdum büyüdüm. Lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilim ve tarih adına araştırma yapmayı seviyorum. Yazılarımla topluma katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı