GenelMakaleler

Dünyaya En Çok Zararı Veren Bilim İnsanı

Google News Abone Ol

Bilimin insan yaşamına katkısı tartışılamaz bir gerçek. Bir çok bilim insanı buluşları ile dünyaya katkı sağlamış, yeni devrimler başlatmış, hayatlar kurtarmış ve ilham vermiştir. Bir kaçı ise felaketlere sebep olmuştur bilinçli yada bilinçsiz (bkz. Atom bombası) bir şekilde. Tarihte adından büyük bir nefret ile bahs ettiren Thomas Midgley ise şüphesiz bunların başında yer alıyor. Çevre tarihçisi John Maddly “Dünya tarihinde hiçbir canlı, çevreye ve insana Thomas Midgley kadar zarar vermedi” demiştir.

Neden?

Midgley, küçük yaşlarından itibaren Makina mühendisi olmak isteyen sıradan bir çocuk iken ilerleyen yaşlarında paranın büyüsüne kapılıp bilimi para için kullanan biri haline gelmiştir. Midgley kurşun tetra-etili (kurşunlu benzin) icat etti. Aslında madde, çağının en fazla yarar getirecek buluşlarından birisi olarak biliniyordu. Kurşunun ucuz olması sebebi ile bu ürün çok sevildi ve bir çok fabrika tarafından kullanılmaya başladı. Midgley bu maddenin ne kadar zehirli olabileceğini ve nelere sebep olabileceğini ön görebilecek bir bilim insanı iken bir çok insanı para kazanma uğruna zehirlemeyi göze aldı.

Midgley ayrıca kurşunun zararlarını araştıran kuruluşları da finanse ederek kurşunun zararları 20 sene geç anlaşılmasına sebep oluyordu. Bir süre sonra artan ölüm vakaları ile birlikte hükümet son çareyi fabrikaları kapatmakta buldu. Kurşuna aşırı derecede maruz kalan insanlarda: Körlük, uykusuzluk, böbrek yetmezliği,kanser, lezyon gibi belirtilerin ortaya çıktığını söylemektedir. Fakat Midgley’i hiçbir şey durduramadı.

Kimya alanındaki çalışmalarına devam eden Midgley bu sefer ise kloroflorokarbonu (CFC) buldu. Günümüzde küresel ısınmaya neden olan ve en tehlikeli gazların arasında yer alan CFC gazının 1 kilogramı 70 bin kg atmosferik ozonu yok edebilme gücüne sahip. Kurşun gibi zararlı etkileri çok sonra anlaşılan kloroflorokarbon, ancak yetmişlerin başında yasaklanabildi.

Trajik Ölümü

İnsan yaşamına verdiği bunca zarardan sonra kendisinin ölümü de bir hayli trajik olmuş. Midgley kurşun zehirlenmesi ve çocuk felci yüzünden 51 yaşında yatalak oluyor ve kendini yataktan kaldıracak bir düzenek tasarlıyor. Ancak 55 yaşında bu düzeneğin makarası tarafından boğularak hayatını kaybediyor. Midgley, hayatı boyunca yapmış olduğu tek iyi icat ile kendi ölümüne sebep oluyor.

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı