GenelHaberMobilTeknoloji

Dünyanın İlk VR Tema Parkı: SoReal

Google News Abone Ol

Çin dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkını açtı. SoReal adı verilen park özellikle sanal gerçeklik hayranlarının büyük ilgisini çekti.

Projeye, Hero, House of Flying Daggers gibi filmlerin ve 2008 Pekin Olimpiyatları açılış törenin yönetmeni Zhang Yimou imzasını atıyor. Çin’in başkenti olan Pekin’in merkezine iki blok kadar yakın bir alana kurulan, yaklaşık 32 bin metre karelik bir alan kaplayan oyun parkı daha bu ay hizmete girdi. Katılımcılara farklı deneyimler sunacak bir birinden farklı sekiz teması bulunan park, aynı zamanda dünyanın en büyük serbest dolaşım VR sistemine de ev sahipliği yapıyor. Parkta oyuncular geleceğe yolculuk yapabiliyor, uzaya çıkabiliyor, canavarlarla savaşabiliyor. Bunlar dışında park, sanal gerçeklik ortamında filmler ve eğitim imkanları da sunuluyor.

SoReal Nedir?

SoReal ekibi, sanal gerçekliği tekil bir deneyim olmaktan çıkarıp sosyal bir deneyim sunmaya odaklanmış durumda. Parktaki çoklu oyuncu imkanı sunan sistemde 25 koltuk bulunuyor. 25 kişi aynı anda iletişim halinde sistemi kullanabiliyor.

Park açılalı çok olamamasına rağmen, önünde parlak bir gelecek olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan 60 günlük deneme döneminde park 6 bin ziyaretçi ağırladı. Her bir ziyaretçi, yarım günlük için ortalama 160-230 dolarlık harcama yaptı. Tek deneyim için girenler ise 30-40 dolarlık harcamada bulundu.

IDC, 2019 yılına gelindiğinde Çin’in sanal gerçeklik pazarında ABD’yi geçeceğini öngörüyor. Park sanal gerçeklik herkes için erişilebilir kıldı. Bu sayede sanal gerçekliğin ne olduğunu bilmeyenler konuyu anlamış oldu.

Kendisini ilerici ve modern bir yüksek teknoloji parkı olarak tanımlayan SoReal’in yakında Çin’in diğer şehirlerinde ve dünyanın farklı ülkelerinde yeni parklar açması bekleniyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir