GenelHaberTeknoloji

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Yolu: Wattway

Google News Abone Ol

Wattway Nedir?

Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Tourouvre-au-Perche isimli kasabasına, Wattway adı verilen, 1 km uzunluğunda dünyanın ilk güneş enerjili solar yolu yapılmıştı. Fransa, şimdi ülkede aynı teknoloji ile 1000 kilometrelik yol inşa etmeyi planlıyor.

Pozitif enerji girişimi kapsamında gerçekleştirilen bu proje yaklaşık 100 kilometrekare alanı kaplıyor. 5.2 milyon dolara mal olan Wattway’in silikon teknolojisi ile zenginleştirilmesi ona dayanıklılık ve güç sağlıyor. Bu sayede tır gibi büyük araçlardan bile zarar görmeyecek ve iyi bir yol tutuşu sağlayacağından mevcut kaza oranlarını da düşürmesi bekleniyor.

Güneş Enerjisini Elektriğe Dönüştüren Panel

Yolun üzeri, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren fotovoltaik (PV) panellerle kaplıdırFotovoltaik, güneş enerjisinin yaklaşık %15’ini elektriğe dönüştürebilen bir teknolojidir. Proje mevcut yollar sökülmeden doğrudan mevcut yolun üstüne güneş panellerini eklenmek suretiyle yapılacak. Maliyeti oldukça yüksek olmasından dolayı, ürünlerinin maliyetini düşürmek, Wattway üreticisi olan şirketin en büyük amaçlarından biri.

wattway

Yenilenebilir Enerji Teknolojisi Alanında Gelişme

Wattway, aslında ortalama bir araç trafiğinde, güneş panelli yolun test etmek amacıyla hayata geçirilen bir proje ve 2 yıllık test süresi boyunca günde yaklaşık 2 bin sürücü tarafından kullanılıyor. Bu pilot uygulamadan elde edilecek sonuçlar yeni projelerin geliştirilmesinde yardımcı olacak. Kısa süre sonra yapımına başlanılacağı planlanan yollar 1000 kilometre uzunluğuna ulaştığında 5 milyon insana elektrik sağlayabilecek.

Wattway, çatılara monte edilen panellerden daha pahalı ve daha az elektrik üretiyor. Ne kadar verimi az görünse de, güneş paneli kullanılmayan yollara göre enerjiden kar sağlıyor. Gelişme aşamasında olan Wattway’in yeni projelerde daha verimli ve maliyeti düşük olması bekleniyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir