GenelHaberTeknoloji

Dünyanın İlk AR/VR Dizüstü Bilgisayarı

Google News Abone Ol

Öğrenmenin birçok yolu vardır. Gelişen teknoloji ile birlikte öğrenmeye yeni birçok yol daha ekleniyor. Silikon Vadisi zSpace şirketi kendi ismi ile çıkardığı zSpace projesi ile öğrencilere öğrenmenin yeni ve farklı bir yolunu sundu.

2007 de başlatılan proje, zSpace’in 2013 yılında yaptığı bir açıklamaya göre 400’den fazla okul alanı, sağlık okulları ve üniversiteler de binlerce öğrenci tarafından kullanılıyor. Şu anda ise 1000’den fazla okul alanı, teknik okullar, tıp fakülteleri, sağlık okulları ve üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor.

zSpace Nedir?

Keşif ve deneyimsel öğrenmenin amaçlandığı bu projede sürükleyici ve etkileşimli gerçeğe yakın deneyimler sunmak adına artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) öğelerini birleştirmiştir. zSpace; 24 inç HD LCD ekranı, dokunmatik kalemi ve yüksek çözünürlüklü stereopsis polarize 3D gözlüğü ile öğrenmenin sınırsız oldu bir dünyanın kapılarını açıyor. Dünyanın ilk AR/VR Dizüstü Bilgisayarı olan zSpace sistemi, ekranına entegre edilen sensörler yardımı ile izleme özelliği sahiptir ve böylelikle zSpace kalemini ve gözlüğünü kolaylıkla takip eder. Buda kullanıcıya; başını çevirdiği tarafa, kalemi tuttuğu elini uzattığı tarafa 3D sanal görüntülerin kullanıcı ile birlikte hareket etmesini sağlar ve gerçek nesnelerde hissedilen bakış açısına göre değişen konum ve parçaların birbiri ile olan orantılı uzaklık ve ilişkisinin aynısını hissettirir.

Ayrıca zSpace gözlükleri hafif ve şık bir görünüme sahiptir ve zSpace kalemi ise normal bir kalem gibi kullanılabilir. 6 serbestlik derecesine sahip bu kalem ile kullanıcılar bileklerini kolayca hareket ettirebilir ve aynı zamanda ekrandaki nesneleri alıp inceleme imkanına sahip olurlar. zSpace kullanımının dışında kullanıcılar, bilgisayarı Windows 10 dizüstü bir bilgisayar olarak kullanabilirler.

zSpace’i Kimler Kullanabilir?

zSpace kullanmanın yaşı yoktur desek tamda yeri olur. İlkokul seviyesinden doktora eğitimine kadar birçok eğitim seviyesinde yazılım setine sahiptir. İstediğiniz eğitim setini satın alabilir, ayrıca geliştirme özelliğini kullanarak eklemek istediğiniz bir materyal olduğunda kolayca tasarlayabilirsiniz.

Öğrencilere soru sorma, bilgi toplama, belki de en önemli özellikleri diyebileceğimiz model geliştirme ve fikirlerini test etme, veri analiz ile sonuca ulaşma imkanı sunan zSpace, öğretmenlere ise ders anlatımında öğrencilerin daha iyi anlayabilmeleri için kaynak ve materyal kullanımını sunar ve şirketin kendi deyimi ile “ders kitaplarını canlı bir hale getirir”.

Özetle zSpace öğrencilere öğrendikleri bilgiyi ekrandan alıp inceleme imkanına sunarken bir konunun derinlemesine öğrenilmesinin tam karşılığıdır diyebiliriz.

Gizem Tutkun

Merhaba, ben Gizem. İstanbul'da yaşıyorum, Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde tam burslu olarak okuyorum. Öğrenmek için öğretmenin iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir