Bilim Ve Tekno

Dünya’nın En büyük Yüzen Güneş Enerji Santrali

Dünya’nın En büyük Yüzen Güneş Enerji Santrali

Yenilenebilir enerji santralleri artık sadece karada değil, açık denizlerde de kuruluyor. Çin dünyanın en büyük yüzer güneş enerjisi santralini kurdu. Güney Anhui eyaletinde, Avustralya ve Hindistan’da ki örneklerinden çok daha büyük olan yüzer güneş enerji santrali 40 MW kapasitesiyle dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ünvanını aldı.

Uzun vadede nükleer füzyon üzerine büyük yatırım yapan Çin, bu arada güneş enerjisini de ihmal etmiyor. Çin devleti, enerjide dışarıya bağımlılığı azaltmak ve giderek ölümcül seviyelere ulaşan çevre kirliliğini azaltabilmek için, enerji üretiminde fosil yakıt kullanımının payının yüksek olmasın da nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yönelik yatırımlara hız verdi. Çin’deki hava kirliliği o kadar yüksek seviye de ki, ülkede her yıl yaklaşık 600.000 kişi akciğer kanserinden ölüyor. Böyle giderse akciğer kanseri vakalarının 2020 yılına kadar yıllık 800.000’e ulaşması bekleniyor.  Ülkedeki fosil yakıt kullanımı 2014’ten beri düşerken, yenilenebilir enerji kullanımında artık var. Yüzer güneş santrali projesi Çin’de bu alandaki büyük adımlardan biri olacak.

Sungrow Power Supply Co. tarafından kurulan ve işletilen santral bölgeye enerji beslemeye başladı bile. Deniz üzerine kurulması, santralin hem kullanışlı arazileri işgal etmeyip alandan tasarruf sağlıyor, hem de soğutmada avantaj sağlayarak verimliliği artırıyor.

Sungrow şirketi tarafından üretilen paneller, yüzen sistemde çalışacak şekilde özel olarak üretilmiş. Panellerin suya ve yüksek neme karşı dayanıklı bir yapıya sahip olduğu belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ