BilimGenelMakaleler

Dünyanın En Büyük Çiçeği: Ceset Çiçeği

Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen Rafflesia, Endonezya’nın Sumatra ve Borneo Adaları ve Güney Tayland’da yetişiyor.

Rafflesia,1818 yılında bir doğa bilimci olan Joseph Arnold’ın ekibi tarafından Endonezya Yağmur Ormanlarında bulunmuştur.

Rafflesia çiçeği, aslında kökü ve yaprakları bulunmayan bir parazit bitkidir, kötü kokusundan dolayı “Ceset Çiçeği” olarak da adlandırılıyor.

Ceset Çiçeğinin Özellikleri

Çapı 1 metreyi, ağırlığı ise 10 kilogramı bulabilen, Güneydoğu Asya’da el değmemiş yağmur ormanlarında bulunan bu çiçeğin ömrüyse yalnızca iki haftadır.
Rafflesia ilk hafta çiçek açıyor ikinci haftada ise ölüyor. Tohumu olmayan bu çiçek ağaçların kökleri üzerinde parazit olarak yeterli ısı ve suyu bulunca oluşuyor.

Bitkinin çoğalması da kötü kokusuyla olur. Çiçeğin salgıladığı koku oldukça keskindir. Ormana yayılan bu koku adeta bir ceset gibi koktuğu için, et sinekleri Rafflesia’nın bulunduğu yere doğru yönelir. Et sinekleri erkek bitkinin üzerine gelerek yumurtalarını buraya bırakırlar. O esnada sineklerin ayaklarına yapışan polenler, sinekler sayesinde bir dişi Rafflesia çiçeğine taşınır.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir