BilimGenelMakaleler

Dünyamız Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Google News Abone Ol

Hepimiz Dünya hakkında az çok bilgiye sahibizdir. Dünyanın gizemli yanı bizleri şaşırtmakta bazen de yanıltmaktadır. İlginçliklerle dolu olan Dünyamızın 6 gizemli bilgisine birlikte bakalım.

Dünyamızda En Az Bulunan Elementler

Bu elementler sanıldığı kadar Dünyamızda az bulunmamaktadır. Örneğin, bu nadir elementlerden Lutesyum elementi Dünya kabuğunda altından 200 kat daha fazla bulunmaktadır ki bu element Dünyamızda nadir elementlerin arasında en seyrek bulunandır.

Bir Gün 24 Saat

 

Hepimizin bildiği ” bir gün 24 saattir.” ifadesi bilim insanları tarafından yıkılmış olup doğru olan ‘’23 saat 56 dakika 4 saniyedir.” ifadesini kabul etmişlerdir.Bunun nedeni ise dünyamızın şeklidir.

En Dayanıklı Canlı Tardigrad

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad (su ayıları) vakumlu uzay  ortamında 10 gün hayatta kalabiliyor, yüksek sıcaklıklara, radyasyona dayanabiliyor ve bu canlı mikroskobik canlılar arasında olup dünyanın her yerinde yaşamaktadır. Tardigrad hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Tardigrada Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz. Daha fazla ilginç canlı görmek için ise “Süper Güçlere Sahip Hayvanlar” makalemizi okuyabilirsiniz.

Sülüklerin Kimyasal Hafızası

 

Sülüklerin kan emdiğini hepimiz biliriz fakat kimyasal hafızaya sahip olduklarını bilmeyiz. Mesela bir sülüğe, labirenti öğretip sonra öldürürseniz ve ölüsünü başka sülüklere yedirirseniz, diğer sülükler de artık bu labirentten çıkacaklarını bilirler. Buda sülüklerin kimyasal hafızaya sahip olduklarını gösterir.

Muz Ağacı

Muzun ağaçta yetiştiğini biliriz fakat bilimsel açıdan bakıldığında muz ağacının aslında ağaç olmadığı ortaya konulmuştur ve otsu bitki olduğu kabul edilmektedir.Bunun nedeni ise odunsu bir yapıya sahip olmamasından kaynaklanmaktadır.

Koalalar

 

Koalalar tembellikleriyle ünlü hayvanlardır. Öyle ki ağaçtaki yapraklar bittiğinde bile aşağıya inmemek için yeni yaprakların çıkmasını bekleyecek kadar tembel hayvanlardır. Bunun nedeni ise okaliptüs yapraklarında bulunan bir enzimin bünyelerindeki etkisidir.

Dünyamızın gizemli yönünü keşfetmeye devam etmeliyiz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir