BilimGenelMakaleler

Dünya Dilleri ve Konuşulma Sıralamaları

Google News Abone Ol

“Dünyada en çok kullanılan dil hangisidir?” sorusuna şüphesiz verilecek ilk cevap “Dünya Dili İngilizce” olacaktır. Ama bazı kaynaklar bu sorunun cevabının İngilizce değil Çince olduğunu gösteriyor. Bakalım bunun nedeninde neler var?

Haydi sıralamalarına göre en çok kullanılan diller hangileri öğrenelim.

1. Çince

Yaklaşık dünya nüfusu 7.142.538.918 olan dünyada 1.420.000.000 kişi Çince konuşulmaktadır.  Düyada Çince konuşan iki ülke bulunmaktadır. Bu iki ülke Çin ve Tayvan’dır ve toplam nüfusları 1,4 milyardır. Dünya’nın %19 u Çince konuşmaktadır.

2. İngilizce

İngilizeyi Dünyada yaklaşık olarak 427.000.000 kişi konuşmaktadır. Dünyada dili İngilizce olan ülkeler baktığımızda bir çok ülkenin adını bir arada görebiliriz. (Amerika Birleşik Devletleri,Anguilla
Antigua ve Barbados, Avustralya, Bahamalar, Belize, Bermuda, Birleşik Krallık, Botswana, Dominikya, Eritre, Etiyopya, Falkland Adaları, Fiji, Filipinler, Gambiya, Gana, vs.)

Sonuç olarak Dünya’nın yaklaşık %12 si İngilizce konuşmaktadır.

3. İspanyolca

Dünyada yaklaşık 266.000.000 kişi İspanyolca konuşmaktadır.  Yani yaklaşık Dünya’ nın %5’ i İspanyolca konuşmaktadır. İspanyolca konuşan ülkelerin ise toplan nüfusu 541.302.353’dür. Bu da karşılaştırma yaptığımızda bazı ülkelerin ana dili sadece İspanyolca olmadığından toplam nüfustan daha az sayıda İspanyolca konuşulduğunu göstermektedir.

4. Hintçe

Dünyada yaklaşık olarak 260.000.000 kişi Hintçe konuşmaktadır. Neredeyse İspanyol ile eş değer olan Hintçe %4-5 konuşulmaktadır. Ana dili Hintçe olmayan ülkelerin bu orandan çıkarılmış hali budur.

5. Türkiye

Şimdi gelelim kendi ülkemize… Ülkemiz bu sıralamada 5. Sırada yer almaktadır. Tabii bu sıralama bazı kaynaklarda değişmektedir. Ama bu sıralamada değerler yaklaşık olarak birbirine yakındır. 220.000.00 kişinin Türkçe konuştuğunu farz edelim. Bu Dünyanın yaklaşık %3 ünün oluşturmaktadır. %100 üzerinden değerlendirildiğinde bu değer çok küçükmüş gibi görünebilir. Ancak bazı diller vardır ki konuşulduğu ülkedeki insan sayısı çok azdır. Bunların yanında Türkçe gayet iyi bir sıralamadır.

İngilizceyi en iyi öğrenebileceğiniz site ve programlar ile ilgili yazılarımıza da bakmayı unutmayalım.

Kaynakça olarak Sabah sitesinin sıralamaları kullanılmıştır.

Kübra Eren

Merhaba. Ben Kübra EREN. 1997 İstanbul doğumluyum. İzmir'de yaşıyorum. Tıbbi Biyoloji ve Genetik yüksek lisans öğrencisiyim. Yeni bir şeyler öğrenmeyi sevdiğim kadar öğretmeyi de severim. Elimden geldiğince sizleri bölümüm ile ilgili bilgilendirmek istiyorum. Bölümüm dışında ilgi alanlarım kitaplar ve müziktir. Doğayı ve doğa fotoğrafları çekmeyi severim.

Bir Yorum

  1. Sıralama şaşırtıcı gerçekte. Teşekkürler. Buradan İngilizce bilmenin önemi anlaşılabiliyor. Buna nazaran Çince konuşan ülke sayısı az ancak nüfus daha fazla olmasına rağmen İngilizce’nin önemi daha fazla görüyünyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir