BilimGenelMakalelerSağlık

“Dudak Uçuğu” Neyin Habercisi?

Google News Abone Ol

Bağışıklık Sistemi

Uçuk nedir? Nasıl veya neden çıkar? Bu yazımızda uçuğun neyin habercisi olduğu veya neyden etkilendiğinden bahsedeceğiz.

Uçuk, herpes simpleks  virüsünün neden olduğu çeşitli bölgelerde çıkan büyük kabarcıklar şeklinde kendini belli eden enfeksiyonun ismidir.

Uçuk genellikle çıktığı bölgeye göre nedenlerinde değişiklik gösterir. Dudak çevresinde çıkan uçuğun; korku,hüzün gibi durumlarda çıktığı halk arasında yaygınddır. Ayrıca uçuk, bağışıklık sisteminin zayıfladığınında kanıtı niteliğindedir.

Bağışıklık sistemi;

  • düzensiz beslenme,
  • kalitesiz ve düzensiz uyku,
  • stres ve kaygı,
  • sporsuz yaşam,
  • günlük su alımının az olması gibi

sebeplere bağlı olarak zayıflayabilir. Bu durumda biz ferketmeden bağışıklık sistemimiz zayıflamış ve bakteri,virüs vb. yabancı canlılara karşı savunmasız bir hal almış oluyor, bu durumda ortaya genellikle uçuk adını verdiğimiz bir çeşit enfeksiyon ortaya çıkıyor.

Uçuk, elle veya başka çeşitlerle bulaşım gösterebilir,bu yüzden patlatmaya çalışılmması ya da oynanmaması gereklidir. Uçuğun tedavisi ,yoktur. Sinir hücrelerinde konaklayan virüs, bağışıklık sisteminin çökmesini bekler. Ortaya tekrar çıktığında su alımını arttırmak ve D ve C vitaminlerinin alımını ile daha kolay geçmesi sağlanır. Yani vücudunuzda çıkan bir uçuğu asla küçümsemeyin. Yediğiniz ,içtiğiniz yiyeceklerden tutun, yaşayış şeklinizi bile iyi hale getirmek için çabalayın. Çünkü vücuda alınan veya giren hiçbir madde veya canlı yok olmaz, kalıntıları hala vücudun içinde kalır. Bu durumda daha çabuk yaşlanmayı ve tabiri caizse elden ayaktan düşmeyi daha da hızlandırır.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı