BilimGenelHaberTeknoloji

DNA’ya Yüklenen İlk Video

Google News Abone Ol

Moleküler kayıt diye bir terim duydunuz mu? Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, Harvard Üniversitesinde bir grup bilim insanı, canlı bakteriye bir hareketli GIF‘i başarıyla depolamayı başardı.

Harvard Üniversitesi Biyoloji Tabanlı Mühendislik Enstitüsü Araştırmacısı George Church yönetimindeki ekip CRISPR gen düzenleme tekniğini kullanarak ilk kez canlı hücrelere bir video kaydedip daha sonra oynatmayı başardı. Moleküler kaydedici adı verilen sistem sayesinde veriler canlı hücrelere daha sonra erişilebilecek şekilde kaydedilebiliyor. Böylece gelecekte hastalıklarla mücadele konusunda ve biyoloji bilgimizi derinleştirmek için bu teknikten yararlanılabileceği düşünülüyor.

Bu size tuhaf gelebilir, ancak bilim insanları zaten bir süredir CRISPR veya “Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar” olarak adlandırılan genetik bazı ilaçlar üzerinde de çalışıyorlardı.

TechCrunch web sayfasında yayınlanan bu haberde, CRISPR teknolojisi biraz daha detaylandırılıyor. Genellikle sağlık ve tıp üzerine derin araştırmalar yapan genetikçiler söz konusu deneyde, CRISPR tekniğinin tıp dünyasındaki engin potansiyeline dikkat çekmek istemişler. Bu teknolojiyle GIF tarihinin en eski haraketli görüntüsünü hücreye kodlamayı başarmışlar. Bu erişilmesi zor görünen fikri gerçekleştirmek için ekip bir insan elinin ve dört nala giden bir atın görüntülerini bakterilerin DNA hücrelerine yerleştirdi.

Bilim insanları yaşayan bakterilere bu görüntüyü yapıştırarak genetik bilim ve teknolojinin sınırları biraz daha genişlettiler. Araştırmacılar, sözü edilen GIF çerçevesinin zamansal sırasını bakterinin hücresine kodladılar ve yüzde 90 doğruluk payıyla geri alabildiler.

Bu etkileşim esnasında bakteri, şaşırtıcı bir biçimde gelişimini sürdürmeye devam etti, böylece yaşan bir bakteride veri saklanabileceği de kanıtlanmış oldu. Yani yakında genetik kaynakları kullanarak geleceğe veri aktarabilmek mümkün olabilecek.

Meysa Kardelen Akan

Merhabalar, ben Meysa Kardelen Akan. 20 yaşında, moleküler biyoloji ve genetik lisans öğrencisiyim. Bilime özellikle de genomik tıp'a ilgim var. Her zaman daha çok araştırarak, yeni bilgiler öğrenmeye çalışıyorum.  Okul dışında derneklerde görev alarak her gün bir başka insana bir iyilik katmaya çalışıyorum. Yazılarımla ilgili aklınıza takılan noktaları, katmak istediğiniz şeyleri ya da herhangi bir yazı konusu fikri için lütfen mail atmakan çekinmeyiniz. [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir