BilimGenelHaberSağlık

DNA Onarımının Kritik Bileşeni Bulundu

Google News Abone Ol

Bilim adamları, yaşlanma sonucu hücrenin DNA onarımını kötü etkileyen, yani dolaylı olarak kanserle mücadeleye engel olan bozulmayı engelleyen bir molekül geliştirmeyi başardı. Yaşlanma sonucunda hücrenin kendi DNA’sını yenilemesinde sorun yaşamayla sıklaşan kanserin önüne geçmek konusunda önemli bir yol kaydedilmiş gibi görünüyor.

DNA Tamiri Gerçek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri Harvard Üniversitesi araştırmacılar, yaşlanmayla hücrede “NAD” adı verilen düzenleyici molekülün azaldığını tespit etti ve bunun DNA tamirini sağlayan iki kilit proteinin etkinliğini engellediğini öğrendi. Sonuçları “Science” dergisinde yayınlanan araştırmada bilim adamları, NAD’ın, hücre yenilenmesini sağlayan SIRT1 proteinini arttırdığını, ayrıca hücre onarımını sağlayan PARP1 proteininin işlevini engelleyen DBC1 proteini bastırarak hücrenin yeniden yapılanmasında kritik rol oynadığını tespit edildi.

Diğer taraftan araştırma ekibi, NAD üretimini amaçladıkları deneyde fareler üzerinde yaptıkları denemeler sonucunda, ürettikleri nicotinamide mononucleotide (NMN) adlı bileşke sayesinde başarılı oldu. Bunun farelerde yaşlanma etkisiyle veya kemoterapi sonucu maruz kalınan radyasyonun oluştuğu DNA hasarını onardığı gözlemlendi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir