BilimGenelHaber

DNA Neandertal Soyunu Ortaya Koydu

Google News Abone Ol

Bilim insanları, enginsiz çeneli, güçlü bir şekilde inşa edilmiş insan akrabalarının kırılmamış bir genetik çizgisinin, yaklaşık 40.000 yıl önce ölene kadar en az 80.000 yıl boyunca Avrupa’da yaşadığını söyledi.

Soyu Tükenmiş İnsansılardan DNA Temin Edildi

Paleojenetikçi Stéphane Peyrégne ve meslektaşları, kabaca 120.000 yıllık Avrupa Neandertallerinin fosillerinden elde edilen DNA’nın, 40.000 yıllık Avrupa Neandertallerine, yaklaşık 120.000 yıl önce yaşayan bir Sibirya Neandertaline daha yakın genetik bağlantılar sergilediğini söylüyor.

Avrupalı ​​Neandertallerin 120.000 yıl önce başlayan genetik dayanıklılığının kanıtları “fosil kayıtlarına iyi uyuyor” diyor Barselona’da Evrimsel Biyoloji Enstitüsü‘nden paleogenetikçi Carles Lalueza-Fox, yeni çalışmaya katılmamış. Birkaç Avrupa erken dönem Neandertal fosilinin yaşları 120.000 yıl öncesine ya da altına düştüğünü söylüyor.

Şimdiye kadar araştırmacılar, Neandertal fosillerine sahipti, ancak 100.000 yıldan daha uzun bir süre önce DNA‘sı yoktu ve erken Neandertaller arasındaki genetik bağları gizemli kılıyordu. Almanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Peyrégne ve meslektaşları, DNA’yı Almanya’nın Hohlenstein-Stadel Mağarası’nda bulunan yetişkin Neandertal’in üst bacak kemiğinden ve Belçika’nın Scladina Mağarası’nda bulunan Neandertal çocuğun üst çenesinden ve dişlerinden elde etti.

Yeni bulgular, Sibirya’nın Denisova Mağarası’ndaki önceki keşiflerin anlamına yardımcı olduğunu söyledi. Bilim insanları , bir Neandertal ebeveyni ve bir Denisovan ebeveyni olan mağaradan gelen 90.000 yaşında bir bireyin, daha sonra Avrupa Neandertalleriyle 120.000 yıldan daha yakın genetik bağlara sahip olduğunu biliyorlardı. Yeni bulgulara göre, bazı Avrupa Neandertalleri doğuya göç etmiş olmalı ve en azından kısmen 120,000 ila 90,000 yıl önce Sibirya’da yaşayan Neandertallerin yerini almıştır.

Tipik olarak anneden alınan mitokondriyal DNA’ya dayanan bir 2017 çalışması, Hohlenstein-Stadel bireyinin , türün herhangi bir üyesi Sibirya’ya trekking yapmadan önce, yaklaşık 270.000 yıl önce, diğer tüm Neandertallerden ayrılan bir anne soyuna ait olduğunu göstermiştir . Her iki ebeveynden miras alınan nükleer DNA kullanılarak yapılan yeni araştırma, eski çocuğun hala tek bir uzun ömürlü Avrupa Neandertal in hattına ait olduğunu tespit ediyor . Peyrégne, fosil çocuğun mitokondriyal DNA farklılıkları, erkek Neandertal atalarının, eski insanların akrabası olan kadınlarla ve böylece kendi imzası olan mitokondriyal DNA makyajlarına sahip olmasıyla birleştirilmesiyle üretilmiş olabilir.

Lalueza-Fox, bu mitokondriyal DNA farklılıklarının bunun yerine, Avrupa’yı Avrupa’ya dönmeden önce yaklaşık 200.000 ila 130.000 yıl arasında soğuk sıcaklıklardan kaçmak için Yakın Doğu’ya bırakan Neandertaller tarafından ortaya konmuş olabilir. Gezginler, kalan Neandertal’lerin modellerinden biraz farklı mitokondriyal DNA modellerini geliştirmek için zamana sahip olacaktı, bu yüzden hiçbir iç içe geçme gerçekleşmeyecekti.

İlknur Argum

İstanbulda yaşıyorum. İnönü Üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir