GenelMakalelerSağlık

Diyet Yapmak İçin Motivasyon Şart Mı?

Google News Abone Ol

Motivasyonu istemediğimiz bir durumu değiştirmek için içimizden gelen harekete geçme duygusu olarak tanımlayabiliriz. Diyetimizi yapamadığımızda ya da istediğimiz bir şey için harekete geçemediğimiz de nedeni motivasyon eksikliğine bağlarız. Ben başlayacağım ama motive olamıyorum deriz. Nasıl sürekli motivasyonumu devam ettirebilirim der dururuz?

Peki Gerçekten Diyet Yapmak İçin Motivasyon Şart Mı?

Hayatta motive olmadan yaptığımız o kadar çok şey var ki. Çoğu zaman dişlerimizi fırçalamak için, faturalarımızı ödemek için, arabamıza benzin yüklemek için veya evimizi temizlemek için motive olmayı beklemiyoruz. Motive olsak da olmasak da yine günlük rutinimiz de bu işleri yapıyoruz. Çünkü yaptıklarımız değil yapmadığımız da oluşacak sonuçlar daha ağır basıyor.

Peki sağlıklı beslenip, düzenli egzersiz yaparak kendimize özen göstermek, değer vermek ve fazladan taşıdığımız ağırlıklardan kurtulmak için neden içimizdeki büyük gücün harekete geçirmesini bekliyoruz ki? Günlük hayatımıza besleyici yemekleri, düzenli egzersizi motive olmayı beklemeden de ekleyebilmeliyiz.

Tabi ki hiçbir şey kolay olmadığı gibi bu da kolay olmayacak. Ama hepimiz sıfırdan bir adımla başlayarak bir sonraki sürece adım adım ilerleyebiliriz.

Hayatımızda inanılmaz değişimler bekliyorsak; istemek, umut etmek, hayal etmek tek başına yeterli olmayacak.” Peki ne yapmalıyız?” derseniz. Bugün, şuan motive olmayı bahane etmeden harekete geçmek gerekiyor. Çünkü gerçek motivasyon harekete geçmeden önce değil harekete geçtikten sonra gelir. Hadi! daha fazla vakit kaybetmeden küçük bir adımla başla.

Merve Demirbilek

Merhabalar Ben Diyetisyen Merve DEMİRBİLEK ; 6 haziran 1996 yılında Erzurum’da dünyaya geldim, aslen Kayseriliyim. İlköğretimimi Vali Saffet Arıkan Bedük İlköğretim Okulunda okudum. Ortaöğretimimi Bünyan Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladım. Üniversite eğitimimi Atatürk Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde 2018 yılında dereceyle mezun olarak tamamladım. 2019-2020 yılı eğitim-öğretim sürecinde Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi; Biyokimya bölümünde yüksek lisans eğitimine de başlayacağım. Daha önce toplu beslenme hizmeti veren bir yemek şirketinde yönetici diyetisyen olarak çalıştım ve psikolojik danışmanlık merkezinde beslenme ve diyet danışmanlık hizmeti verdim.Şuan da kendi kliniğimde kilo alma,kilo verme, kilo koruma programları, hastalıklarda beslenme tedavisi(diyabet,hipertansiyon, kalp-damar has.,Gut has., mide-bağırsak has.,PCOS, tiroid has.), gebelik ve emzirme dönemlerinde beslenme,bebeklik, çocukluk, ergenlik beslenmesi ve sporcu beslenmesi üzerine beslenme ve diyet danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir