GenelMakalelerSağlık

Dişler Neden Sararır?

Kişisel bakımın en önemlilerinden birisi de diş bakımıdır. Herkes beyaz dişlere sahip olmak ister. Ancak gerek insan dişinin yapısı, gerekse tüketilen gıdalardan dolayı dişler sararmakta ve bu durum da estetik açından pek hoş karşılanmamaktadır. Beyaz dişlere doğal yollarla sahip olmak için birçok yol vardır. Dişlerinizi doğal yollarla beyazlatmak için “Doğal Yolla Diş Beyazlatma” içeriğimizi okuyabilirsiniz. Ancak bununla birlikte dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır.

Dişlerimiz Neden Sararır?

Dişlerimizin sararmasının birden fazla sebebi vardır. Örneğin tüketilen gıdalar diş sararmasına etki etmektedir. Kahve ve çay gibi besinlerin yapısında boyar maddeler bulunur. Bu boyar maddelere zamanla dişin üst tabakası olarak nitelendirilen diş minesinde birikerek renk değişimine sebep olur. Bununla beraber asitli içecekler de diş minesini aşındırarak, dişin üzerinde daha fazla boyar madde birikmesine katkıda bulunur. Ayrıca diş minesinin aşınması ile dişin renkli kısmı açığa çıkabilir.

Dişin Kısımları
Dişin Kısımları

Dişin sararan kısmı mine tabakası ise çoğu zaman yeterli temizlik ile sararmadan kurtulabilirsiniz. Ancak dişin dentin tabakasında oluşan bir sararma ve bu sararmanın görünmesi ile oluşan estetik bozukluğu düzeltmek biraz daha zordur.

Dişin sararmasının nedeni yalnızca kahve ve çay değildir. Diğer renkli gıdalar da dişin sararmasına neden olabilmektedir. Bu durumu önlemek için uzmanlar sadece sabah ve akşam değil, dişin gün içerisinde de fırçalanması gerektiği düşüncesinde hemfikirler.

Diş sararmasında etkili olan bir diğer etmen ise sigaradır. Sigara kullanan kişilerin dişleri genelde daha erken yaşlarda sararmaktadır. Diş sararmasının nedeni yaş kaynaklı değildir. Genellikle dişin sararmasında etkili olan etmenin uzun zaman uygulanması buna neden olmaktadır.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı