GenelMakalelerTeknoloji

Dirençler Nelerdir?

Google News Abone Ol

Dirençler

Hayatımızda ki yeri büyük olan elektriğin kullanımını sağlayan araçlar dirençlerdir. Büyük elektrik akımlarını engelleyip, az bir bölümünü geçirirler bu sayede ev eşyalarının devreleri yanmadan gerekli elektrik sağlanmış olur. Bu sebepten, hemen hemen tüm devrelerde direnç kullanılır. Her devrede kullanılan direncin değeri ve türü farklılık gösterebilir.

Dirençler çeşit olarak 3 tanedir. Bu üç çeşit direncin içinde 11 farklı direnç türü vardır.

1-)Sabit Dirençler

Adından da belli olduğu gibi değer olarak sabit dirençlerdir. Geçen akımın sabit kaldığı ve direnç değerini geçmeyen yerlerde kullanılır. Bu direnç çeşidinde 5 farklı direnç türü vardır. Bunlar; telli direnç, karbon direnç, film direnç, entegre direnç, SMD direnç olmak üzere 5 tanedir. Aralarından en çok karbon direnç kullanılır, maliyeti de düşüktür. Sabit dirençler solda ki resimde göründüğü gibi renk kodlarına ayrılır. Altta ve üstte bulunan dirençler de karbon dirençlerdir. Üstündeki renge göre direncin değerini belirtir.

2-)Ayarlı Dirençler

İsminden de belli olduğu gibi, ayarlanabilen dirençlerdir. Bu dirençlerin de belli bir sınırı vardır, o sınır geçilmediği sürece her devrede kullanılabilir. Bunlar; trimpot, potansiyometre, reosta olmak üzere 3 tanedir. Soldaki resimde görünen potansiyometredir, üstündeki vida da direnci ayarlamamızı sağlar.

3-)Ortam Etkili dirençler

Bu dirençler etrafımızda gördüğümüz ama bununla mı yapılıyormuş dedirten türden dirençlerdir. Örnek vermek gerekirse; akşamları yanan sensörlü lambalar. Bunlarda LDR kullanılır. Aydınlıkta az direnç karanlıkta da fazla direnç gösterir. Böylece, geceleri ışık yanar gündüzleri yanmaz. Bu gruba, aynı şekilde ısı ve gerilime bağlı olan dirençlerde dahildir.

Aydın Bozkurt

Eskişehirde doğdum. Babamın mesleği sayesinde birçok yeri gezdim. Şuan Kocaeli Ünivrsitesin'de Uçak-Gövde-Motor Mühendisliği okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir