BilimGenelMakaleler

Dikenli Çalı Engereği Nedir?

Dikenli çalı engereği, yani bilimsel adı ile Atheris hispida, sadece Orta Afrika’da yaşayan bir yılan türüdür. Bu türün erkekleri 73 santimetreye kadar ulaşabilirken, dişileri 58 santimetreye kadar uzamaktadır. Dişilerin ve erkeklerin tek farkı uzunlukları değildir. Aynı zamanda erkek ve dişiler arasında birçok görünüş farkı da bulunmaktadır. Dikenli çalı engereklerinin kafalarında kısa burun açıklıklar bulunmaktadır.

Dikenli Çalı Engereği Özellikleri

Bu açıklık erkeklerde dişilere oranla daha kısadır. Oldukça iri olan gözlerinin etrafında genelde 9 ila 16 adet koruyucu pul bulunur. İki göz arasında ise 7 ila 9 adet pul bulunur. Burun delikleri iki küçük yarık şeklindedir ve aralarında 2 pul bulunur. Adının “Dikenli Çalı Engereği” olmasının sebebi, gerçekten de vücutlarının dikenli gibi olmasında ileri gelmektedir.

Dikenli çalı engereklerinin en bilinen özelliği, vücutlarının uzun ve sivri pullarla kaplı olmasıdır. Özellikle de kafa ve boyunlarındaki pullar oldukça uzundur. Kafa ve boyunlarındaki bu pullar en uzun olanlarıdır. Genellikle geceleyin ağaç dallarında rastlanan bu yılan türünün dişileri bir seferde 12 yavru verebilmektedir. Yeni doğan dikenli çalı engerekleri genelde 15 santim kadardır. Zehirlerinin etkisi günümüzde halen tam olarak bilinmemekle beraber, sadece sitotoksinlerle bir arada bulunan nörotoksik bir kimyasal olduğu bilinmektedir.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı