Bilim Ve Tekno

Dikenli Çalı Engereği Nedir?

Dikenli Çalı Engereği Nedir?

Dikenli çalı engereği, yani bilimsel adı ile Atheris hispida, sadece Orta Afrika’da yaşayan bir yılan türüdür. Bu türün erkekleri 73 santimetreye kadar ulaşabilirken, dişileri 58 santimetreye kadar uzamaktadır. Dişilerin ve erkeklerin tek farkı uzunlukları değildir. Aynı zamanda erkek ve dişiler arasında birçok görünüş farkı da bulunmaktadır. Dikenli çalı engereklerinin kafalarında kısa burun açıklıklar bulunmaktadır.

Dikenli Çalı Engereği Özellikleri

Bu açıklık erkeklerde dişilere oranla daha kısadır. Oldukça iri olan gözlerinin etrafında genelde 9 ila 16 adet koruyucu pul bulunur. İki göz arasında ise 7 ila 9 adet pul bulunur. Burun delikleri iki küçük yarık şeklindedir ve aralarında 2 pul bulunur. Adının “Dikenli Çalı Engereği” olmasının sebebi, gerçekten de vücutlarının dikenli gibi olmasında ileri gelmektedir.

Dikenli çalı engereklerinin en bilinen özelliği, vücutlarının uzun ve sivri pullarla kaplı olmasıdır. Özellikle de kafa ve boyunlarındaki pullar oldukça uzundur. Kafa ve boyunlarındaki bu pullar en uzun olanlarıdır. Genellikle geceleyin ağaç dallarında rastlanan bu yılan türünün dişileri bir seferde 12 yavru verebilmektedir. Yeni doğan dikenli çalı engerekleri genelde 15 santim kadardır. Zehirlerinin etkisi günümüzde halen tam olarak bilinmemekle beraber, sadece sittotoksinlerle bir arada bulunan nörotoksik bir kimyasal olduğu bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ