BilimGenelMakaleler

Dikenli Çalı Engereği Nedir?

Google News Abone Ol

Dikenli çalı engereği, yani bilimsel adı ile Atheris hispida, sadece Orta Afrika’da yaşayan bir yılan türüdür. Bu türün erkekleri 73 santimetreye kadar ulaşabilirken, dişileri 58 santimetreye kadar uzamaktadır. Dişilerin ve erkeklerin tek farkı uzunlukları değildir. Aynı zamanda erkek ve dişiler arasında birçok görünüş farkı da bulunmaktadır. Dikenli çalı engereklerinin kafalarında kısa burun açıklıklar bulunmaktadır.

Dikenli Çalı Engereği Özellikleri

Bu açıklık erkeklerde dişilere oranla daha kısadır. Oldukça iri olan gözlerinin etrafında genelde 9 ila 16 adet koruyucu pul bulunur. İki göz arasında ise 7 ila 9 adet pul bulunur. Burun delikleri iki küçük yarık şeklindedir ve aralarında 2 pul bulunur. Adının “Dikenli Çalı Engereği” olmasının sebebi, gerçekten de vücutlarının dikenli gibi olmasında ileri gelmektedir.

Dikenli çalı engereklerinin en bilinen özelliği, vücutlarının uzun ve sivri pullarla kaplı olmasıdır. Özellikle de kafa ve boyunlarındaki pullar oldukça uzundur. Kafa ve boyunlarındaki bu pullar en uzun olanlarıdır. Genellikle geceleyin ağaç dallarında rastlanan bu yılan türünün dişileri bir seferde 12 yavru verebilmektedir. Yeni doğan dikenli çalı engerekleri genelde 15 santim kadardır. Zehirlerinin etkisi günümüzde halen tam olarak bilinmemekle beraber, sadece sitotoksinlerle bir arada bulunan nörotoksik bir kimyasal olduğu bilinmektedir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir