Bilim Ve Tekno

Devasa Boyutlara Sahip 5 İnsan

Devasa Boyutlara Sahip 5 İnsan

Yer yüzünde birçok ilginç karakterde ve görünüşte insan yaşıyor. Bu insanları karakterleri ve görünüşleri birbirinden ayırıyor. Ancak yer yüzünde öyle insanlar var ki, devasa boyutları ile halk arasında 100 metre öteden tanıyabilirsiniz. Gelin devasa boyutlara sahip, yanına gittiğinizde ufacık kalacağınız 5 insanla tanışalım.

Ekaterina Lisina

1. Ekaterina Lisina

206 cm ile Rusya’nın en uzun kızı Ekaterina Lisina ile tanışın. Ekaterina Rusya’nın en devasa kızı olabilir ama bunun dışında dünyanın en büyük ayaklarına da sahip olan kişi ünvanını taşıyor. Uzunluğu ile baş döndüren Ekaterina, ayrıca Guinness Rekorlar Kitabına’da, “Dünyanın En Uzun Bacaklarına Sahip Model” olarak da yer alıyor. 132 cm bacak boyuna sahip Ekaterina’nın yanına geçenler, bacak kadar boyu varmış gibi görünüyor. 2008 yılında Rusya Milli Basketbol Takımı‘nda basketbol oynadıktan sonra modellik yaparak geçimini sağlamaya başlamış.

Uljana Semjonova

2. Uljana Semjonova

1970 – 1980 yılları arasında oldukça başarılı bir basketbol oyuncusu olan Uljana Semjonova, 213 cm boya sahip. Bahsi geçen dönemlerde Avrupa’nın en uzun kadını ünvanını elinde tutan Uljana, Sovyetler Birliğinin basketbol şampiyonalarında altın madalya kazanmasına da yardımcı olmuştur. Başarıları ile başta ülkesi olmak üzere tüm dünyada saygınlık kazanmıştır. Hatta Adidas her yıl Uljana’ya ürettiği yeni model ayakkabılardan gönderir.

Leonid Stadnyk

3. Leonid Stadnyk

Ülkemizde birçok kişi Sultan Köse‘yi tanır. Şuan dünyanın en uzun insanı olarak görülen Köse’den önce, Dünyanın En Uzun İnsanı ünvanı Leonid Stadnyk‘da bulunuyordu. 257 cm boya sahip Leonid, dev gibi boyuna rağmen Dünyanın En Uzun İnsanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmeyi reddetmiştir. Gerekçesini sorduklarında ise ünlü biri olmak istemediğini söylemiştir. 64 numara ayakkabı giyen Leonid, günlük hayatta birçok zorluk ile karşılaşmaktadır. Leonid’in bu hallerini gören bir hayırsever, 2008 yılında ona özel tasarlanan bir otomobil hediye etmiştir. 2014 yılına geldiğimizde ise Leonid 44 yaşında iken beyin kanamasından hayata gözlerini yummuştur.

Gitika Srivastava

4. Gitika Srivastava

Hindistanlı bir basketbol oyuncusu olan Gitika Srivastava, 211 cm uzunluğa sahiptir. Ülkesinin en uzun kadını olan Gitika, basketbol kariyeri boyunca birçok başarıya imza atarak adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Basketbol oynamak dışında bilim ile de ilgilenen Gitika, Harvard Üniversitesi‘ni kazanmış ve erken kanser teşhisi koyan Navya adında bir uygulamayı da tasarlamıştır. Dünya genelinde birçok girişime sahiptir.

Robert Wadlow

5. Robert Wadlow

Tıp tarihinde kayıtlara geçmiş en uzun boylu insanı olan Robert Wadlow, 1918 yılında Amerika’da dünyaya geldiğinde 3.8 kg’a sahipti. Dünyanın en uzun boylu çocuğu ünvanını 13 yaşında iken aldığında 224 cm olan Robert, 1940 yılında 22 yaşındayken hayatını kaybettiğinde 272 cm uzunluğa ve 222 kg ağırlığa sahipti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ