BilimCanlılarGenelHaberHayvanlar

Dev Ahtapot Türü Keşfedildi

Google News Abone Ol

Pasifik ahtapotu ile benzer boyutlara sahip olan canlı, fizyolojik açıdan ne kadar benzerlik taşıyorsa, bir o kadar farklı biyolojik özelliğe sahip.

Yeni Keşfedildi

Şimdiye kadar bilinen en büyük ahtapot türü olan dev pasifik ahtapotu bilindiği gibi yaklaşık 20 metrelik kollara ve 156 kilogram kadar ağırlığa sahip. Anca yakın zaman önce bu dev boyutlara rakip olabilecek bir ahtapot türü keşfedildi. Şans eseri Alaska’daki Prince William Sound‘ta balıkçı ağlarına yakalanan hayvan, dev pasifik ahtapotunun boyutlarının 3’te 1’i kadar da olsa görenleri hayrete düşürmeyi başarıyor.

Dev Ahtapot Avda Keşfedildi

Keşfi yapılan bu yeni ahtapotun ortaya koyduğu farklılıklar ile yeni bir tür olabileceği düşüncesi ortaya atıldı. Hollenbeck ve Scheel, Prince William Sound bölgesinde ava çıktı. Ardından yakaladıkları ahtapotları inceleyen araştırmacılar, farklılığın görsel bir deformasyondan kaynaklanmadığı sonucuna ulaşarak farklı bir tür olduğunu doğruladı.

Genetik Testler Ortaya Koydu

Bu canlının yeni bir tür olduğunu kesinleştiren ise yapılan genetik testler oldu. Ayrıca yeni keşfedilen bu ahtapot türü birçok ahtapot türünden farklı biyolojik özelliklere sahip. Hollenbeck ve Scheel, keşfettikleri yeni türü fırfırlı dev pasifik ahtapotu olarak adlandırmayı düşünüyor. Bununla beraber ahtapot üzerinde yapılan araştırmalar daha da netleşince bir açıklama yapılarak durumun ayrıntılı bir şekilde izah edilmesi bekleniyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir