Bilim Ve Tekno

Dev Ahtapot Türü Keşfedildi

Dev Ahtapot Türü Keşfedildi

Pasifik ahtapotu ile benzer boyutlara sahip olan canlı, fizyolojik açıdan ne kadar benzerlik taşıyorsa, bir o kadar farklı biyolojik özelliğe sahip.

Yeni Keşfedildi

Şimdiye kadar bilinen en büyük ahtapot türü olan dev pasifik ahtapotu bilindiği gibi yaklaşık 20 metrelik kollara ve 156 kilogram kadar ağırlığa sahip. Anca yakın zaman önce bu dev boyutlara rakip olabilecek bir ahtapot türü keşfedildi. Şans eseri Alaska’daki Prince William Sound‘ta balıkçı ağlarına yakalanan hayvan, dev pasifik ahtapotunun boyutlarının 3’te 1’i kadar da olsa görenleri hayrete düşürmeyi başarıyor.

Dev Ahtapot Avda Keşfedildi

Keşfi yapılan bu yeni ahtapotun ortaya koyduğu farklılıklar ile yeni bir tür olabileceği düşüncesi ortaya atıldı. Hollenbeck ve Scheel, Prince William Sound bölgesinde ava çıktı. Ardından yakaladıkları ahtapotları inceleyen araştırmacılar, farklılığın görsel bir deformasyondan kaynaklanmadığı sonucuna ulaşarak farklı bir tür olduğunu doğruladı.

Genetik Testler Ortaya Koydu

Bu canlının yeni bir tür olduğunu kesinleştiren ise yapılan genetik testler oldu. Ayrıca yeni keşfedilen bu ahtapot türü birçok ahtapot türünden farklı biyolojik özelliklere sahip. Hollenbeck ve Scheel, keşfettikleri yeni türü fırfırlı dev pasifik ahtapotu olarak adlandırmayı düşünüyor. Bununla beraber ahtapot üzerinde yapılan araştırmalar daha da netleşince bir açıklama yapılarak durumun ayrıntılı bir şekilde izah edilmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ