GenelMakalelerSağlık

Detoks Suyu Nedir?

Google News Abone Ol

Popüler olan konularımızdan birisi de detoks. Detoks anlamından bahsetmek gerekirse vücudumuza birçok yollardan girebilen zararlı toksinlerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasına başka bir anlamda arınmaya denir.Ancak günümüzde detoks 2’ye ayrılır: sıvı veya katı detoks . Bu detoks programları belirli günler içerisinde yapılan hızlı kilo verme vücudu toparlama yöntemi diyebiliriz ancak benim size bahsetmek istediğim konu ise detoks suyudur.

Detoks suyunun amacı uygun beslenme programımızı uygularken ek olarak hem arındırmak hem yağ yakımına katkı sağlamak ve ödem gibi şişkinlik problemlerimiz varsa kontrol altına almak için bir destek diyebiliriz. Tabiki tek başına kullanıldığında mucizevi bir şekilde yağlarımızı yok etmez tekrar hatırlatmak gerekirse hiçbir besinin böyle bir özelliği yok maalesef  bu tür destekler diyetimizde bize yardımcı kaynaktır.İçindeki limon , nane , zencefil , gibi besinlerin özelliklerinde metabolizma hızlandırıcı yağ yakımına faydalı olduğunu görebiliriz ve en önemli maddesi zaten sudur.Suyu günlük hayatımızda ne kadar tüketebiliyoruz ? Su bizim icin vücudumuz , organlarımız için vazgeçilmezimiz olmalıdır. Mutlaka 2-2.5 litre içmemiz gerekir. Zayıflama diyetlerinde su tüketiminin önemine çok vurgulanmıştır. Yetersiz su tüketimi kilo vermeyi zorlaştırır. Detoks suyumuzda aslında su tüketimini arttırmamız için harika bir yoldur.İçine koyduğumuz çeşitler limon bazen tarçın olabilir aromasını değistirerek içimini zevkli hale getiriyor ve renkli görseli gözümüze hitap ederek içme isteğimizi ortaya çıkarıyor.

Detoks Suyunun Faydaları

  • Vücudumuzu toksinlerden arındırır.
  • Metabolizmamızı hızlandırarak yağ yakımına destek verir.
  • İçeriğindeki C vit.sayesinde karaciğer sağlığını korumaya yardımcıdır.
  • Ödem söktürür.
  • Baş ağrısına iyi gelir.
  • Kilo vermeye yardım eder.
  • Bağışıklık sistemimizi destekler , güçlendirir.

Detoks suyunu düzenli ve her gün tüketebiliriz. Ancak miktarına dikkat etmeliyiz 1 litre suda hazırlamak yeterli olacaktır.Ancak kronik hastalığı olanlar ve hamile olanlar tarafından diyetisyene danışmadan tercih edilmemelidir.

Ümmühan Kurt

Merhaba , Aydın Adnan Mendere Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik mezunuyum.İzmir'in Dikili ilçesinde yaşıyorum.Bölümümle alakalı araştırmalar yapmayı,özellikle besinlerin vücudumuza olan etkilerini araştırmayı,yeni yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorum.Faydalı olacağını düşündüğüm bilgilerden sizin de haberdar olmanızı isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir