BilimGenelHaberSağlık

Deri Yaması İle Fazla Yağlardan Kurtulabilirsiniz

Yeni geliştirilen nanoparçacıklar içeren bir deri yaması, enerji depolayan beyaz yağ hücrelerini enerji yakan kahverengi yağ hücrelerine çevirmeyi başardı.

ABD’li bilim insanları, yağları eritip metabolizmayı hızlandıran ve en azından farelerde tip 2 diyabet gibi metabolik bozuklukların tedavisinde yardımcı olan ilaçlı bir deri yaması geliştirdiler.Yeni geliştirilen bu yama,vücutta yapıştırıldığı bölgede yağların % 20’si kadarını eritebiliyor.Bu medikal yama onlarca mikroiğneyle ilaç nanoparçacıklarını yağlı bölgeye veriyor.North Carolina Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi (CUMC) araştırmacıları tarafından geliştirilen yama, cildi ağrısız bir şekilde delen enerji depolayan beyaz yağ hücrelerini enerji yakan kahverengi yağ hücrelerine çeviren ve etkin bir şekilde yağları yakan, nanoparçacıkla kapsüllenmiş ilaçlar içeren düzinelerce mikro iğne içeriyor. Araştırmacılar çalışmanın sonuçlarını, ACS Nano’da, “Obezite Tedavisi için Micro-İğne Yaması ile Yerel Olarak İndüklenen Yağ Dokusunun Kahverengileşmesi” başlığıyla yayımlandı.

Vücudumuzda depolanan yağ beyaz yağ ve kahverengi yağ olarak ikiye ayrılır.Kahverengi yağ ise parçalanmaya hazırdır ve ısı üretir.Bu nedenle iyi yağlar olarak bilinen  kahverengi yağ, yeni doğanlarda bolca bulunur ve vücut ısısını ayarlar.Fakat büyüdükçe kahverengi yağ fazla depolanmaz, onun verine uzun süre saklanan fakat kolay yakılamayan beyaz yağ depolanır.Yıllardır yapılan çalışmalar beyaz yağı kahverengi yağa dönüştürmeyi öğrenmemizi sağladı.Klinik olarak bu dönüşümü sağlayacak ilaçlar veya iğneler şeklinde.Fakat tüm vücudun bu ilaçlara maruz kalması mide ağrısı, kilo alma veya kemik kırıkları gibi yan etkilere neden olabilir.Yeni geliştirilen medikal yamanın ise bu komplikasyonları azaltması bekleniyor.Kahverengileştirme kimyasalları içeren mikroskobik iğne kafesi sadece beyaz yağın olduğu yere uygulandığından hedefi tam on ikiden vuruyor.Araştırmacılar kahverengileştirme ilacı kullandı, bunlardan biri CL316243 ve diğeri ise rosiglitazone adı verilen kimyasaldı.Bu kimyasallar daha önce farelerde denenerek beyaz yağ hücrelerini kahverengi çevirdiği gösterilmişti.İlk olarak ilaçlar her biri 250 nm çapındaki nano parçacıklarla sarıldı.Sonra bu nano parçacıklar yamaya uygulandı. Mikroiğnelerden oluşan yama vücuda acısız bir şekilde uygulanırken, nano parçacıklar da doğrudan dokunun altına yollanıyor.

Tasarlanan nano parçacıklar ilacı derece derece salımlayarak, vücuttan etkin bir biçimde emiliyor. Sonuçlar rosiglitazone veya CL316243 uygulanan  farelerde % 20 yağ azalması olduğunu gösterdi. Ayrıca kontrol grubundaki farelere göre, yama yapılan farelerde daha düşük kan şekeri olduğu gösterildi.Araştırmacılar halen ilaç kombinasyonlarını denemekteler ve en iyi sonucu bulmaya çalışıyorlar. İnsanlar aynı yamaların işe yarayıp yaramayacağı ise henüz bilinmiyor.Yine de bilim insanları kahverengi ve beyaz yağ üretim mekanizmalarını giderek daha da aydınlatıyor. Şimdilik sadece farelerde denenmiş olsa da, gelecekte obezite ve diyabetle savaşta yeni silahımız olabilir.

Etiketler

Soru Cevap banner

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı