BilimGenelHaberTeknoloji

Denizden Uranyum Çeken Elyaf Geliştirildi

Google News Abone Ol

Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi deniz suyundan uranyum çeken bir elyaf üretti.

Nükleer enerji santrallerinin temel yakıtı çoğunlukla uranyumdur. Günümüzde radyoaktif atıklar için bir depolama alanının mevcut olmaması (bu sebep onları ne kadar haklı çıkarmasa da) nükleer enerji santrallerinin bu atıkları denize atmasına sebep olmaktadır. Yeraltı uranyum rezervleri azalmakta fakat okyanuslar tonlarca metal içermektedir ve bunları ayıklamak için bir çözüm üretilmesi gerekmekteydi. Bu nedenle Stanford Üniversitesi’nden araştırma ekibi, deniz suyundan uranyum çeken ve malzemelerin kapasitesini, hızını artıran ve de yeniden kullanabilir olmasını sağlayan bir yöntem geliştirdiler. Haberin ayrıntıları ise oldukça ilginç.

Denizden Uranyum Çeken Elyaf

Nükleer enerji atıklarının, enerji kaynağı dönüşümünde fosil yakıtlardan çok daha kolay yöntemlerle uygulanabilirliği tartışmalı bir konudur. Fakat Enerji israfının ortadan kaldırılmasına ve ara sıra meydana gelen Fukuşima felaketlerine rağmen nükleer enerjinin, fosil yakıt kaynaklarından daha temiz olduğu ortadadır.

Daha önce Oak Ridge araştırmacıları sünger gibi bir gereç yardımıyla uranyumdan uranil iyonlarının çekilebilmişlerdi. Bunu, iyonları çeken, amidoksim kimyasalı ile kaplı, örgülü polietilen liflerinden oluşan bir malzeme
ile yaptılar. Malzemenin örgü yapısı yüzeyine uranyum dioksit bağlanıp malzeme doymuş hale geldikten sonra, asidik işlem ile uranil iyonları elde edildi. Tabii ki, uranil iyonlarının yakıt olarak kullanılması için daha sonra işlemden geçerek zenginleştirilmesi gerekiyordu.

Araştırma ekibi buna benzer bir sistem kullanarak karbon ve amidoksimden oluşan bir elyaf ürettiler.  Bu geliştirilen yöntemle elyafa daha fazla uranil çekildi. Yöntem üç ana kritere göre geliştirildi. Bunlar: Elyafların ne kadar çok uranil tutabileceği, iyonları yakalama hızları ve ipliklerin tekrar kullanılabilirliği.

Üst üste yapılan testlerden sonra elyaf malzemesi tamamen doymuş olduğunda dokuz kat daha fazla uranil yakaladığı ve daha fazla alana sahip olduğu görüldü. Ayrıca kullanılan elyafın 3 kez tekrar kullanılabileceği test edildi.

Araştırma Nature Energy dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar  bunun ticari olarak pratik bir yol olmasa da gelecek için atılmış büyük bir adım olduğuna inanıyorlar.

Uranyumun deniz suyundan elde edilmesi hala verimsiz ve pahalı olsa da, geleceğin nükleer enerji planlamalarında önemli bir adım olan uranyum cevheri madenciliğine alternatif sunuyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir