BilimGenelHayvanlar

Dendrogramma ve Genel Özellikleri

Google News Abone Ol

Belki de hala evrimini tamamlamamış olarak düşünülen bu canlının türü, 2014 yılı verilerine göre bilinmiyor. Dendrogramma adındaki bu canlıyla ilk kez 1986 yılında Kopenhag Üniversitesi’ nin yapmış olduğu bir deniz araştırması sonucunda tanışıyoruz. Avustralya’nın Tazmanya bölgesine yakın güneydoğu sahil açıklarında 400 -1000 metre derinliklerinde yaşadığı biliniyor. Yapılan araştırmaya göre bu minik canlının dokusu ve fiziksel özellikleri 600 milyon yıl önce ki Ediakara Çağı‘ nda yaşayan bazı organizmalarla uyuşuyor. O dönem canlılarının tuhaf ve yumuşak bir dokuya sahip olduğu biliniyor.

Genel Hatlarıyla Dendrogramma

Bilim insanları canlıları genel olarak 5 – 6 grup ile sınırlandırır. Bunların içine hayvanlar, bitkiler ve mantarlar da dahildir. Her grup belli ortak özellikler içeren diğer alt türlerine ayrılır ve ortaya geniş yelpazede bir canlı haritası çıkar. Ancak bu türün herhangi bir canlı grubuna dahil edilmesi şuan ki bilgilerle mümkün değildir. Bu düşünceyi destekler nitelikte ortaya atılan diğer bir düşünce ise bu canlının ilkel canlılar ile günümüz canlıları arasında gelişimini tamamlamakta geri kalmış ve bu yüzden evrimleşme sürecini tamamlayamamış olmasıdır.

Büyüklüğü yalnızca birkaç mm olan bu canlının araştırmalar sonucunda birbirine benzeyen iki ayrı türünün daha olduğu bulundu. Dendrogramma enigmatica ve Dendrogramma discoides. Bu bilateral canlımız morfolojik olarak her ne kadar deniz anası ve ktenoforlara benziyor gibi olsa da bu türlerin taksonlarının özel karakterlerinden yoksun olduğu için bu türden değildir. Yapılacak daha uzun soluklu bir araştırma sayesinde net bilgiye ulaşmak elbette mümkündür. Ancak bu nadir bulunan türü %80 etanol içinde beklettikten sonra moleküler analiz için laboratuvar ortamında uzun süreli muhafaza etmek canlı türünün devamı ve yapılan araştırmadan doğru sonuç alınması için uygun bir yöntem değildir.

Dendrogrammanın Fiziksel Özellikleri

Bu gizemli canlı çok hücreli olmasına rağmen simetrik bir vücut yapısına sahip değil, aksine bir ucu ağız işlevi görürken diğer ucu yatay bir disk şeklindedir. Bu canlının ağzı bir gövdeye bağlanır. Bu gövde düzleştirilmiş bir diskten oluşur. Çift katlı bir dokuya sahiptir. Gövdesi ikiye bölünen gastrovasküler bir kanala açılır. Gözlemlere göre olgunlaşmamış veya mevsimsel değişiklikleri gösterebilecek herhangi bir gonad izine rastlanmamıştır.  Muhtemelen ağız açıklıkları kadar alanda salgıladıkları mukus ile yakalanan mikroorganizmalar tarafından beslendikleri düşünülüyor.

Kaynakça

  • https://journals.plos.org/plosone/article/file?type=printable&id=10.1371/journal.pone.0102976
  • https://www.haberler.com/avustralya-da-turu-belirsiz-bir-canli-6451646-haberi/
  • https://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/09/140904_deniz_mantari
  • https://onedio.com/haber/2014-te-kesfedilen-20-sasirtici-hayvan-turu-427217
  • https://bilimteknik.tubitak.gov.tr/system/files/biltek_arsiv/S-563-10_0.pdf
  • https://t24.com.tr/haber/yeni-kesfedilen-deniz-canlisinin-turu-belirlenemiyor,269863
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Dendrogramma

Hilal Selçuk

Merhaba :) Ben Hilal. Sayısal 2021 öğrencisiyim. Çeşitli spor dallarında okulumu ve kulübümü temsil ettim. Kendimi bildim bileli iletişimi yazarak sağlıyorum. Katıldığım çeşitli sempozyumlar ve bilim koridorları eşliğinde araştırmalarım öncülüğünde sizlere ilgileriniz doğrultusunda bir kapı aralayacağım. Modern dünyanın değişimi üstüne yakın takipçiyim. Hesabımda sanat, bilim ve edebiyatı birbirinden ayırmadan arasındaki ince çizgi üzerinde sizlere bir mum alevi olacağım. Çünkü bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir