BilimGenelHaberTeknoloji

DARPA’dan Yepyeni “Bitki Gözetleme Sensörü”

Google News Abone Ol

Amerika’da kurulmuş olan DARPA açılımı Defansif İleri Araştırma Projeleri  Ajansı olan kuruluş çok ilginç bir projeye imza attı. Ve kendinden bahsettirmeyi başardı. DARPA’nın tabiri ile “APT” sensörü tamamen bitkileri gözetlemek için kullanılmasını hedefliyor.

Amacı asker alanına yönelik olsa da DARPA “Advanced Plant Technologies” projesi bitkilerin canlı olmasını ve çevresinde olup bitenlere tepki vermesi sayesinde sensör görevi olarak kullanılmasını mümkün kılmakta. Bitkilerin genetiği ile oynayıp onları tamamen bu özellikle donatAcaklar. Kimyasal, nükleer, radyolojik, fiziksel tehditleri algılayan sensör, başka hiçbir teknolojiye ihtiyaç duymuyor.

Bu bitkiler fizyolojik olarak da dokunmaya karşı tepkisine karşı küstüm çiçeğine benzeyen bitki,patojen üretmesiyle küstüm çiçeğinden ayrılıyor. Laboratuvarda denenmeye başlayan bitki ileri ki zamanlarda kendinden söz ettirmeye devam edecek gibi..

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir