Bilim Ve Tekno

Daha Sağlıklı Ve Kolay Zayıflama Önerileri

Daha Sağlıklı Ve Kolay Zayıflama Önerileri

Mart ayının da gelmesi ile birlikte hemen herkesin içinde, yaza daha sağlıklı bir fit bir vücut ile girme isteği uyanıyor. Tabii bunun için yemeye, içmeye ve spor yapmaya daha özen göstermek gerekiyor. Belli başlı kurallar koyulması ve de bu kurallara uyulması gerekiyor.

Sağlıklı beslenmenin en önemli noktalarından biri de protein ağırlıklı beslenmektir. Yağdan uzak durulmalı ancak gerektiği kadar yağ tüketilmelidir. Aynı şekilde de günlük belli bir miktar karbonhidrat alınmalıdır. Çünkü vücutta depo halinde bulunan yağlar, beyinde enerji olarak tüketilemez. Bu sebepten zayıflarken sağlığa dikkat etmek konusunda karbonhidrat tüketimi önemli rol oynamaktadır.

Diyetler her ne kadar genel olsa da, kişiye özel diyet programı hazırlamak ve uygulamak daha iyi sonuçlar verir. Çünkü her bir bireyin zayıflamak için tüketmesi gereken besin değerleri, metabolizmasına ve spor yaşantısına göre farklılıklar göstermektedir. Bu sebepten herkese aynı diyet programı uygulanmamalıdır. Kişinin protein ihtiyacı kilogram başına ortalama 1 gram kadardır. Yani ideal kilosu 70 kilogram olan bir insanın günlük protein ihtiyacı da 70 gramdır. Bu protein ihtiyacının bitkiler yerine hayvanlardan karşılanması oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bitkisel protein kaynakları B12 ve demir açısından fakirdir. Bu yüzden, hayvansal protein kaynakları mutlaka zayıflama diyetlerinde bulunmalıdır. Ayrıca proteinler doygunluk hissi verdiğinden daha az besin tüketmenize, dolayısı ile daha az kalori almanıza neden olacaktır. Aynı zamanda diyet içerisindeyken mevcut kas kütlenizi korumanız için de protein ağırlıklı beslenmenizin oldukça yararı vardır. Uzmanlar özellikle diyet içerisindeyken, hindi ve tavuk etinin bir vazgeçilmez olduğunu söylemektedirler. Çünkü, tavuk ve hindi etinde bol miktarda protein bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ