Bilim Ve Tekno

Conn Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var Mıdır?

Conn Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var Mıdır?

Böbreküstü bezleri tarafından aldosteron aşırı üretimi sonucu görülen bir hastalıktır. Bunun sonucu olarak, hastalıklar, dolaşım, boşaltım, kas ve sinir sisteminde meydana gelen bu hormonun seviyesi artar.

Hastalık ilk kez 1955 yılında Conn isimli doktor tarafından tanımlanmıştır.  Hipertansiyon ve potasyum kan düzeylerinde azalma olduğunu fark etmiştir. Daha sonra bu olguyu birden fazla doktor fark etmiştir. Hastalığın kaşifi olduğundan dolayı hastalığa “Conn Sendromu” denilmiştir.

Conn Sendromunun Belirtileri

Birincil aldosteronizm olarak da isimlendirilen, Conn sendromunda bir ya da birden fazla sayıda iyi huylu böbrek üstü bezi tümörleri, hiperplazisi, bilinmeyen sebepler veya ender olarak böbrek üstü bezi kanseri sebebiyle yoğun miktarlarda aldosteron üretilir.

Bunun sonucu olarak önemli derecede hipokalemi veya hipertansiyonu olanlarda sık sık idrara çıkma, artan susuzluk hissi, yorgunluk, güçsüzlük, geçici felçler, çarpıntılar, kas krampları ve karıncalanmalar gibi hastalık belirtileri oluşabilir.

Conn Sendromu Tedavisi

Tedavi şekli aşırı aldosteron salgılanmasının nedenine bağlıdır. Hastalık tek bir iyi huylu böbrek üstü bezi tümörüne bağlıysa etkilenmiş böbrek üstü bezi cerrahi yolla çıkartılabilir. Birçok olguda bu yaklaşım hipertansiyon ve eşlik eden belirtileri tamamen geçirecek, başka olgularda ise kan basıncını tamamen kontrol altına almak için yine de ek tedavi gerekli olacaktır.

Nedeni belirlenemediğinde (idiyopatik) veya her iki böbrek üstü bezinin büyümesine bağlı olduğu görüldüğünde genellikle cerrahi önerilmemektedir. Aldosteronun etkisini bloke etmek için hastanın rahatsızlığı spironolakton ve bir veya birden  fazla sayıda kan basıncını düşürücü ilaçlarla tedavi edilecektir. Conn Sendromu tedavisi sıklıkla altta yatan hipertansiyon, böbrek hastalığıkonjensitif kalp yetmezliği ve diğer hastalıklara göre düzenlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ