GenelMakaleler

Çocukların Kalbi: Roald Dahl

Google News Abone Ol

Ona ya Charlie‘nin Çikolata Fabrikası‘nda ya da Matilda‘da rastlamışızdır. Çocuk Edebiyatı’nın en sevilen yazarlarından Roald Dahl kimdir? Gelin onu yakından tanıyalım.

Roald Dahl Kimdir?

1916’da Galler‘in Llandaff kentinde Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1932’de İngiltere’nin tanınmış özel okullarından birinde eğitimini tamamladıktan sonra, üniversiteye gitmek yerine Kanada’daki Newfoundland‘e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı. Bu arada da Afrika’da Shell firması için çalıştı. İkinci Dünya Savaşı’nda başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti.

Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü ‘A Piece Of Cake‘ olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında tanıştığı romancı C.S. Forester‘ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. Yayımlanan ilk çocuk kitabı, Walt Disney için yazdığı  sonradan sinemaya da uyarlanan The Gremlins (Cinler) oldu. Yani orduda pilotluk yaptığı günleri anlatan kitabı.

Özellikle Charlie‘nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl‘ın yetişkinler için de iki romanı ( Sometime Never: A fable for Superman (Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal. Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl Senin Gibi Biri, Pansiyoncu Kadın ve Deri adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda Charlie‘nin Çikolata Fabrikası, Koca Sevimli Dev, Dünya Şampiyonu Danny, Cadılar, Dev Şeftali, Matilda ve Yaman Tilki kitapları da sinemaya uyarlanmıştır.

Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen Roald Dahl 1990 senesinde Oxford‘da kan kanserinden öldü.

Ufak Bir Yorum:

Benimde kitaplarını çok severek okuduğum bir yazardır. Senin Gibi Biri, Charlie‘nin Çikolata Fabrikası (bu kitabı okurken yanınızda çikolata bulundurmanızı tavsiye ederim.), Öptüm Seni ve Matilda adlı kitaplarını okudum. Öptüm Seni, Senin Gibi Biri ve Oswald Amca yetişkin kitapları adı altında geçen ve içinde birçok hikaye barındıran kitaplar. Hikayelerin sonlarını vermiyor ve siz düşünerek buluyorsunuz. Bu kitapları insanı düşünmeye sevk ediyor. Kitapta çok değişik hikayeler var okumanızı öneririm.

Hale Kılıç

Merhaba :) Ben Hale. Lise 1 öğrencisiyim. Müzik,bilgi,münazara gibi alanlarda okulumu temsil ettim. Kendimi bildim bileli yazıyorum. Küçüklüğümden beri her gün bir tane de olsa yeni bir şeyler öğrenmeyi kendime adet edindim. Öğrendiğim her bilgiyi sizinle paylaşacağım. Sizlere ilginiz doğrultusunda bir kapı aralayacağım. Geçmiş, gelecek, bugün her konuyu yakından takipçisiyim. Hesabımda sanat, bilim, teknoloji ve edebiyatı birbirinden ayırmadan arasındaki ince çizgi üzerinde sizlere bir mum alevi olacağım. Çünkü bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı