BilimGenelMakalelerSağlık

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı

Google News Abone Ol

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık bir şeyle koşullanmış olmak, o şeye bağımlı olma durumudur. Bağımlılık kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler.

Aklımıza bağımlı olma dendiği zaman ilk olarak uyuşturucu, sigara, alkol gibi madde bağımlılıkları gelmektedir. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte maalesef ki bilgisayar, telefon ve televizyon bağımlılıkları da çocuklardan yetişkinlere kadar en az madde bağımlılıkları kadar yayılmış durumdadır.

Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayarın ve internetin hayatımızdaki yararları göz ardı edilemeyecek kadar fazla ama ne yazık ki en az yararları kadar zararları da bulunmaktadır.

Bunlardan biri olan çocuklardaki bilgisayar bağımlılığın birden çok nedeni var.

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığının Nedenleri

Bilgisayar bağımlılığın tek nedeni bilgisayarın başında fazla vakit harcamak değildir. Öz güveni olmayan ve kendini gerçek hayatta iyi ifade edemeyen çocuklar sosyal medya ve oyunları bir kurtarıcı olarak görüyor. Bu tür çocuklar sosyal medya veya başka platformlarda kendilerini güzel bir şekilde ifade edip arkadaş edinebiliyorlar. Bu yüzden sanal hayatı gerçek hayata tercih ediyorlar.

Ergenlik çağındaki çocuklar ise arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmek için interneti tercih ediyorlar.

Bağımlılığın bir diğer nedeni ise çocukların gerçek hayattaki aile, arkadaş ve psikolojik sorunlarından kaçmak için sanal ortama sığınmalarıdır.

Çocuklardaki Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Bu konuda ebeveynler dikkatli olmalıdır çünkü kendilerine çok büyük rol düşmektedir. Genelde ebeveynler bilgisayarı kaldırmayı ve çocuğu bilinçsizce engellemeyi bir çözüm olarak düşünmektedirler. Ancak bilgisayarı tamamen kaldırmak veya çocuğun erişimi engellemek bağımlılığa kalıcı bir çözüm değildir.

  • Bağımlı çocuk sanal ortam yerine doğal aktivitelere yönlendirilmelidir. (Spor)
  • Bilgisayar çocuğun odasına değil de ortak bir alana konulmalı ve çocukla oynama saatleri hakkında pazarlık yapılıp orta yol bulunmalıdır.
  • Çocuğun arkadaş ilişkileri desteklenmeli ve arkadaşlarıyla vakit geçirmesine yönlendirilmelidir.
  • Bilgisayara çocuğun yaşına uygun oyunlar ve eğitim programları kurulmalıdır.
  • Eğer ileri derece bir bağımlılık söz konusu ise kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır.

Mukaddes Bolat

Kahramanmaraş da yaşıyorum. Yaşım 18. Afşin Anadolu Lisesi mezunuyum. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı