GenelMakalelerSağlık

Çocuğum Okulda Ne Yemeli?

Google News Abone Ol

Yeni eğitim-öğretim dönemi başlamışken anne-babalarında aklını kurcalayan sorulardan bazıları da çocuğum okulda ne yesin? Beslenme çantasına neler koymalıyım? Beslenmenin önemi her yaş grubu için ayrıdır ancak okul çağı, çocukların gelişimlerinin hızlı bir şekilde devam ettiği bir dönemdir. Çocukların hem fiziksel ve zihinsel gelişimleri için hem de okulda başarılı olmalarını sağlamak için sağlıklı beslenmelerini okulda da devam ettirmeliyiz.

Çoğu zaman çocuklar okul kantinlerinden ya da marketlerden aldıkları, içerisinde çoğunlukla basit şeker, trans yağ, çeşitli amaçlar için kullanılan katkı maddeleri bulunan hazır gıdaları, içerisinde bolca margarin bulunan poğaçaları tüketmektedirler. Bu gıdaların pek çoğu sağlığı olumsuz etkilemektedir. Örneğin fazlaca alınan basit  karbonhidratlar kan şekerinin hızlı yükselip hızlı düşmesine sebep olur. Böylece çocuklarda konsantrasyon bozukluğu, daha çabuk acıkma gibi problemler görülür.  Hazır alınan ve içerisine bolca margarin katılmış poğaçalar ise kilo problemlerinin ortaya çıkmasında etkendir. Bunun için çocuklarımıza içeriğinde ne olduğunu bildiğimiz yiyeceklerden hazırladığımız bir beslenme çantası eşlik etmelidir.

Peki Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

  • Çocukların beslenme çantasında 4 beşin grubu dediğimiz süt, et, tahıl ve meyve-sebze gruplarından birer çeşit besin bulunmalıdır.
  • Evinizde tam buğday unundan yaptığınız peynirli-sebzeli börek, poğaça,
  • Tam tahıllı ekmekle yapılmış peynir ve yeşillik içeren sandviç,
  • Fındık-ceviz-badem gibi kuru yemişler
  • Taşıması kolay olan muz, elma, armut gibi taze meyveler ve  kuru meyveler
  • Kutu süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları
  • Su bulunmalıdır.

Yapılan araştırmalarda kahvaltı yaparak okula giden çocukların başarı oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sağlıklı gelecek için şimdiden temeller atılmalıdır.

Zekiye Nur Özdemir

2 Eylül 1995 Samsun doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Şu anda Samsun'da MEZOderm Güzellik Merkezi diyetisyeniyim. Beslenme,hakkında pek çok insanın, çok şey bildiğini sandığı ancak gerçekte çok az doğruların konuşulduğu bir alandır. Amacım 4 yıl eğitimini aldığım ve severek başında olduğum mesleğimden sizlere doğru bilgi aktarmaktır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı