GenelHaberTeknoloji

Çin’in Yeni Süper Bilgisayarı: Tienhı-3

Google News Abone Ol

Çin, geçtiğimiz günlerde dünya süper bilgisayar rekorunu elinde tutan Sunway TaihuLight‘tan çok daha hızlı olacağını iddia ettiği bilgisayarın üretimine başladığını bildirdi. China Daily gazetesinde kaleme alınan haberin ayrıntılarına göre, Tiencin kentindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi‘nde üretilmesi amaçlanan süper bilgisayar Tienhı-3, yine Çin üretimi ve dünyanın en hızlısı olan Sunway-TaihuLight’tan yaklaşık 10 kata kadar daha hızlı olacağını iddia ediyor. Kulağa her ne kadar zor gibi gelse de, Çin bu süper bilgisayarı yapmak konusunda oldukça kesin konuşuyor.

Çin’den Süper Bilgisayar Geliyor

Proje yetkilisi Mıng Şiangfey, prototipin gelecek yılın başlarında tamamlamak istediklerini açıklarken, Tienhı-3‘ün saniyede bir kentilyon kadar işlemi yapabilecek kapasiteye sahip olacağını açıkladı. Tienhı-3’ün işlemcilerinden tutunda işletim sistemine kadar yerli olarak üretileceğini söylerken, 2020’den önce tam kapasitede hizmet verebileceğini de ekledi.

Süper Bilgisayar Tienhı-3 Çok Hızlı

Süper Bilgisayar Tienhı-3’ün özellikleri iddia edilen kadar iyi olursa, bilimsel araştırmalarda oldukça yarar sağlayabileceği söyleniyor. Bu süper bilgisayarın deprem simülasyonları yapabileceği ve salgın hastalıklarla mücadelede önemli rol oynayabileceği düşünülüyor.

Sunway-TaihuLight, daha önce yapılan süper bilgisayar sıralamasında, saniyede 125,436 petaflop işlem kapasitesi sayesinde 6 kez dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilirken yine Çin üretimi Tienhı-2’yi geçerek birinci olmuştu.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir