Bilim Ve Tekno

Çin’in Yeni Süper Bilgisayarı: Tienhı-3

Çin’in Yeni Süper Bilgisayarı: Tienhı-3

Çin, geçtiğimiz günlerde dünya süper bilgisayar rekorunu elinde tutan Sunway TaihuLight‘tan çok daha hızlı olacağını iddia ettiği bilgisayarın üretimine başladığını bildirdi. China Daily gazetesinde kaleme alınan haberin ayrıntılarına göre, Tiencin kentindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi‘nde üretilmesi amaçlanan süper bilgisayar Tienhı-3, yine Çin üretimi ve dünyanın en hızlısı olan Sunway-TaihuLight’tan yaklaşık 10 kata kadar daha hızlı olacağını iddia ediyor. Kulağa her ne kadar zor gibi gelse de, Çin bu süper bilgisayarı yapmak konusunda oldukça kesin konuşuyor.

Çin’den Süper Bilgisayar Geliyor

Proje yetkilisi Mıng Şiangfey, prototipin gelecek yılın başlarında tamamlamak istediklerini açıklarken, Tienhı-3‘ün saniyede bir kentilyon kadar işlemi yapabilecek kapasiteye sahip olacağını açıkladı. Tienhı-3’ün işlemcilerinden tutunda işletim sistemine kadar yerli olarak üretileceğini söylerken, 2020’den önce tam kapasitede hizmet verebileceğini de ekledi.

Süper Bilgisayar Tienhı-3 Çok Hızlı

Süper Bilgisayar Tienhı-3’ün özellikleri iddia edilen kadar iyi olursa, bilimsel araştırmalarda oldukça yarar sağlayabileceği söyleniyor. Bu süper bilgisayarın deprem simülasyonları yapabileceği ve salgın hastalıklarla mücadelede önemli rol oynayabileceği düşünülüyor.

Sunway-TaihuLight, daha önce yapılan süper bilgisayar sıralamasında, saniyede 125,436 petaflop işlem kapasitesi sayesinde 6 kez dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilirken yine Çin üretimi Tienhı-2’yi geçerek birinci olmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet dedi ki:

    Çin malı deyip geçmemek lazım kaç milyon insan mutlaka birisi bir şey bulur.

  2. Arslan Türk dedi ki:

    Özelliği güçlendirilen her bilgisayar süperdir.

BİR YORUM YAZ