GenelMakalelerUzay

Çin Uzay Aracı

Google News Abone Ol

Çin’in insansız hava aracı “Chang’e 4″ ayın karanlık yüzü olarak bilinen bölgeye başarılı bir şekilde iniş yaptı. Dünyadan görmenin mümkün olmadığı karanlık yüz olarak bilinen Aitken havzası Ay’ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olarak bilinmektedir. Ay’ın Dünya ve kendi çevresinde dönüş süresinin aynı olması nedeniyle aynı yüzü görmekteyiz, göremediğimiz ve bilgi sahibi olamadığımız yüzü ise “karanlık yüz” olarak adlandırılır.

Chang’e 4

Chang’e 4’un yüzeyle ilgili ayrıntılı ölçüm yapması ve mineral bileşimi hakkında bilgi toplaması amaçlanmaktadır. Aitken havzasının dev bir çarpma etkisiyle oluştuğu ve merkezindeki bazı maddeleri yüzeye çıkarmış olabil eceği tahmin edilmektedir. Aynı zamanda Chang‘e 4 karanlık yüzeyin elektromanyetik bakımdan ne kadar temiz olduğunu ve ihtimalin olabilirliğini de inceleyecek.

Kaynak ve İleri Okuma

  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-46739790

Sündüz Başol

Afyonkocatepe üniversitesi biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim.Okumak ve öğrenmek  her zaman beni heycanlandırmaktadır.Öğretirken öğrenildiğini inanmaktayım.”Zihin de paraşüt gibidir, açıldığında iş görür”. / Walt Disney

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı