BilimBitkilerCanlılarGenel

Cennetten Gelen Hayır Çiçeği: Udumbara

Google News Abone Ol

Udumbara çiçeği veya “Youtan Poluo” ağaçların dallarında veya mevvelerinde parazit olarak yetişiyor , üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği ve sapı 7mm gövdesi 1 mm çapında olduğu için gözle fark edilmesi oldukça zordur. Budistlerin inandığı bir efsaneye göre udumbara çiçeği 3 bin yılda bir çiçek veriyor. Sanskritçe‘de “Cennetten Gelen Hayır Çiçeği” anlamına geliyor.

Üç bin yılda bir açan udumbara, Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı. Avatar filminden sonra tekrar gündeme gelen çiçekle ilgili dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane ve yeniden filiz verdiği belirtildi.

Udambara çiçeği, geçmiş yıllarda Türkiye’de 3 kere görüldü. İlk olarak Zonguldak iline bağlı Kozlu Beldesi’nde bir öğrenci tarafından banyo şofbeninin üzerinde ikinci kez de Bolu’da yaşayan bir kişinin marketten aldığı elmanın üzerinde ve Elazığ’da, şimdi ise Çanakkale’de umurbey şeftalisinin üzerine görüldü.

Udumbara çiçeğini mikroskopla inceleyen Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker, cennetten gelen hayır çiçeği olarak bilinen Udumbara’nın aslında bir çiçek olmadığını Neuroptera familyasından Chrysoperla carnea (tülkanat) ve diğer Chrysoperla türlerine ait yumurtaların olduğunu belirtti. Konuyla ilgili Eker şu sözleri söyledi:
“Organizmanın klorofil taşımadığını ve spor oluşturmadığını gözlemledim. Sonuçta hiçbir bitki ve mantar yapısına uymadığını belirledim. Daha sonra bir böceğin yumurtası olabileceği ihtimali üzerine araştırmalar yaptım. Sonuç olarak, bu yapının Chrysoperla Carnea’nın yumurtaları olduğu kanaatine vardım. Elmanın üzerinde görülen Udumbara (Avatar) çiçeği olarak lanse edilen organizmanın aslında bir böceğe ait yumurtalar olduğu netleşti.

Bu yumurtaların 3 bin yılda bir açan çiçek diye tanıtılması hayali ve mantık sınırlarını zorlayan bir ifade. Bu yanılgı sadece Türkiye‘de değil tüm dünyada devam ediyor. Hatta Budizm’de buna inanıldığına dair yazılar gazetelerde yer almış ve bu inanışla ilgili internet sayfaları bulunmaktadır. Fransa, Amerika, Malezya, Kore ve Kanada’da gibi birçok ülkede bulunduğuna dair bir sürü haber dolaşmakta internette. Udumbara veya Avatar çiçeği olarak gün geçmiyor ki Türkiye ve dünyada bir şehirde haber yapılmasın. Türkiye’de daha önce Zonguldak ve Kocaeli‘de de bulunduğu iddia edilmişti. Maalesef sadece Türkiye’de değil dünyada bu konuyu düzeltecek bilimsel bir açıklamaya da rastlamadım.”

Kaynak ve İleri Okuma:

  • http://www.biyologlar.com/udumbara-cicegi-nedir-

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir