BilimGenelMakaleler

Buz Adam Ötzi’nin Gizemleri

Google News Abone Ol

Ötzi buz adam olarak nitelendirilen 1991 yılı içerisinde kaybolmuş 2 alman turist tarafından bulundu. Buzun içerisinde donuk halde olan bu adam yakın bir geçmişe ait olduğu düşünüldü. Ama yapılan araştırmalar sonucu Ötzi’nin çok ama çok eski çağlara 5300 yıl öncesine dayandığı açıklandı. Ötzi üzerinde bilimsel çalışmalar hale devam ediyor.

Bakır çağında yaşadığı düşünülen Ötzi kıyafetleri buz içerisinde pek çok hasar almış ancak yapılan dna testleri ve mikroskop çeperinde uzun bir araştırma sonucu 2016 yılında kesin netlik kazanmıştır. Ayakkabıları sığır derisinden, ceketi koyun derisinden, şapkası bozayı kürkünden ve ok kılıfı geyik derisinden yapılmış olduğu görüldü. Böylece buz adamın yaşadığı toplulukta avcılığın gelişmiş olduğu anlaşıldı. Franz Maixner’e göre kıyafetler gelişi güzel giyilmediğinden bir moda anlayışının olduğunu söyledi.

İtalyan araştırmacılar tarafından buz adamın vücut haritasına bakıldığında bir çok dövme olduğunu keşfedildi. Buz adamın vücudunda 61 tane dövme bulunuyor. Kalp ,göğüs ve daha bir çok hastalığa sahip olan Ötzi bu dövmeleri ağrıların azalması için yaptığı düşünülüyor. Bu dövmeler vücuda “x” şeklinde yapılmış. Ağrıları azalması için yapılan dövmeler akupunkturun tarihinde geçmektedir. Buda daha derin bir araştırma yapılması gerektiğini gösteriyordu.

Buz adamın son yediği yiyecek keçi etiydi.Karnı tok olarak öldüğünden dolayı mide iltihabı üzerinde durulsa da yapılan bir çok araştırma sonucu Ötzi’nin donarak öldüğünü göstermektedir. Ötzi’nin bağırsak bakterilerinin DNA’sı Hindistan ve Güney Asya’ya dayanıyor.

Buz adam Ötzi’nin günümüzde yaşamını sürdürdüğü akrabaları var. 37000 kan dönöründen alınarak araştırılan dna farklılıkları ve benzerlikleri sonucu Alp’lerde yaşayan 19 kişi bulundu.

Ötzi’nin ses incelemesinde ağız,gırtlak,ses telleri derinlemesine analiz edilerek tahmini ses oluşturulmaya çalışıldı. Dijital ortamdaki sesin günümüz erkekleri ile aynı desibelde olduğu görüldü.

Ötzi bulunduğundan omzuna almış olduğu bir ok olduğu görüldü. Ve aynı zamanda başına tespit etmiş olduğu darbelerde olsa buz adamın donarak öldüğü anlaşıldı.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı