BilimCanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Büyük Beyaz Köpek Balığı

Google News Abone Ol

Neredeyse hepimiz köpek balıklarından korkarız. Onları keskin dişleriyle ve üçgen şeklindeki yüzgeçleriyle tanırız. Korkunç yapıya sahip köpek balıklarının en çok bilinen türü olan “Büyük Beyaz Köpek Balığı“na gelin birlikte bakalım.

Büyük Beyaz Köpek Balıkları

Büyük beyaz köpek balıklarının en belirgin özellikleri  güçlü bir çene yapısına sahip olmaları bu sayede kemikli bir canlıyı ısırsa bile o canlının kemiklerinin kırılması kaçınılmazdır. Büyük beyaz köpek balıklarının iskelet  yapıları kemik yerine kıkırdaktan oluşmaktadır,  bu nedenle kıvrak hareketlere sahiptirler ve kısa sürede uzun mesafeleri kat ederler. Bu türde su da dengede kalmalarını sağlayan su keseleri yoktur bu yüzden sürekli hareket etmek zorundadırlar,yüzmeyi bıraktıkları anda bir demir yığını gibi dibe çökerler. Büyük beyaz köpek balığına baktığımız zaman  karın kısmı tamamen beyaz renkte iken sırt kısmı gri renktedir. Bu özelliği av-avcı ilişkisi açısından önem taşımaktadır çünkü özel vücut replikleri vardır bu durum avın köpek balığını görmesini engelleyen mükemmel bir kamuflajdır. Ayrıca avını yakalarken sudaki atlamalarıyla ünlüdür. Aynı zamanda göz kapakları yoktur, ses çıkarmazlar ve beden dili ya da koku yoluyla anlaşırlar.

büyük beyaz köpekbalığı nedir

Bu köpek balığı türü diğer türlere oranla yavaş gelişir şöyle ki, erkek büyük beyaz köpek balığı 10 yılda erişkinliğe ulaşırken, dişi büyük beyaz köpek balıkları ise 15 yılda erişkinliğe ulaşır.Büyük beyaz köpek balıklarının yaklaşık olarak büyüklüğü 6-7 m kadar ulaşır ağırlıkları ise 1,5-2 ton arasında değişiklik gösterir. Bu köpek balıkları 60 yıla kadar yaşamaktadırlar. Ayrıca bu tür için aile kavramı yoktur yani yavru büyük beyaz köpek balığı dünya geldiği andan itibaren yalnızdır.

En çok beslendiği canlı çeşitleri; Orkinos balığı, balina, yunus balığı, fok, deniz aslanı, penguen beslenirler çiğneme özellikleri yoktur avını bütün olarak ya da parçalayarak yer.

Bu türün yaşam alanlarına baktığımızda Güney Afrika kıyılarında oldukça fazla görülürken ülkemizin kıyıları  Akdeniz ve Ege denizinde görülmektedir.Yaşam alanları genel itibariyle ılıman sulardır.Saldırgan özelliğiyle bilinen büyük beyaz köpek balıkları her yıl bir çok insanın yaralanmasına , sakatlanmasına hatta ölmesine sebep olmuşlardır.

Bilim insanlarına göre milyonlarca yıl önce yaşamış yakın akrabalarından megalodon büyük beyazın yaklaşık 4 katı uzunluğundaydı; ancak henüz canlı olarak yakalanamadığından yıllar önce nesli tükendiği söyleniyor. Megalodon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Magalodon nedir?” makalemizi okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı