BilimGenelMakaleler

Bütün Doğrularınızı Unutun

Google News Abone Ol

Özellikle insanoğlu bazı şeyleri abartarak ve ilk öğrendiği bilgiyi sorgulamadan kabullendiği için günümüzde doğru sanılan yüzlerce yanlış bilgi beyinlerimizi istila etmiş drumda. Fakat öğrenmek için asla geç değildir.

Everest Çok Uzadı 

Birçok kişi En Uzun Dağ denildiğinde hiç şüphesiz aklına Everest gelir. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Dünya’nın En Uzun Dağ’ı “Mauna Kea’dır”. Böyle bilinmesinin sebebi ise Mauna Kea dağının okyanus tabanından başlamasıdır. Everest 8848 metredir. Mauna Kea ise okyanus tabanından 10.100 okyanus seviyesinin üst kısmından ise 4.207 metredir. Bu dağ Pasifik Okyanusun da bulunmaktadır.

Çin Seddini Uzaylılar Görüyor Mu?

Tabiki de hayır. 1938 tarihli ” Seconal Book Of Marvels” isimli kitabın  yazarı Richaral Haliburtan Çin Seddinin Uzaydan görünebiliceğini iddaa etti. Fakat insanların yapmış olduğu hiçbir yapıt Uzaydan görünemez.

Thomas Edison İlk Değildi

Ilk ampülü Humphry Davy bulmuştur . Ince bir platin tel kullanarak yapmış olduğu ampül uzun süre dayanamadı ve iyi ışık sağlayamıyordu. Oysa ki 75 yıl sonra Thomas Edison ilk ampülü yapmayı başardı. Bu ampül daha çok dayandığı ve iyi ışık sağladığı için bize ampülün atası olarak bu bilgi öğretildi. Fakat bu proje  Humphry’nin  fikriydi.

Yamuk Kule

Pisa Kulesi sanılanın aksine yamuk inşaa edilmemiştir. 1173 yılında temeldeki yumuşak zemin sebebiyle Güneye doğru kaymıştır.

Boğalar VS Kırmızı

Aslında boğalar renk körüdür. Boğa güreşçisinin yaptığı hareketlere ve örtüyü sallamasına sinirlenir ve tehdit olarak görür.

Firmaların Kıskançlığı

Çoğu zaman Televizyona yakın oturunca gözlerimizde sağlıksal bir problem çıkıcağını ve bizim için iyi olmadığı söylenir.Diğer firmaların kıskanmasından olacak ki Renkli Televizyon piyasaya ilk çıktığında öne atılmış asılsız bir haberdir.

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var?

Hepimiz 9 olarak biliyoruz hatta Gök bilimcilerde 2006 yılına kadar öyle sanıyorlardı. Fakat bu da yanlış bilgiler arasında. Plüton gezegen özelliği taşımadığı gerekçesiyle 2006 yılında çıkarılmıştır.

Köpek Balıkları’nın Kan Aşkı

Köpek balıkları bir damla kanın kokusunu maksimum birkaç yüz metre öteden alabilir. “Kilometre öteden alırlar” cümleleri tamamen  abartıdan ibaretdir.

Kaç Duyu Organımız Var?

1 ? ya da 3? tamam peki ya 5 ?

Hayır . Bilim insanları bu sayının 21 olduğunu iddaa ediyorlar. Bunlardan en belirginleri ; denge, acı ve ısıdır. Bu sayının çoğalabiliceği de tahminler arasında .

Aybuke Özdemir

Bodrum da yaşıyorum . 02/06/2003 doğumluyum. Öğrenciyim. Ilgi alanlarım basketbol , ,dalış ve dansçılık. Aynı zaman da yeni diller öğrenmek de bunların içinde yer alıyor. Gelecekteki hedefim ise bilgisayar mühendisliği bu mesleği seçmemin sebebi  gelecekte günlük yaşantımızda teknolojiyle daha sık karşılaşacağımız için kendime ve insanlara kolaylık sağlamak.

2 Yorum

  1. Boğalarla ilgili konuyu bilmiyordum.İnanılmaz veriler paylaşılmış.Doğrusu daha neler öğreneceğim bilmiyorum..Bütün doğru bildiklerim bu yazıyla yanlış çıktı.Yanlış olmasa da hatalı imiş.Bu yazının devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir