BilimGenelMakalelerSağlıkTeknoloji

Biyoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Biyoteknoloji; biyolojik sistemlerin bilim ve mühendislik ilkelerine dayalı olarak mal ve hizmet üretiminde kullanılmasıdırayrıca biyoteknoloji disiplinler arası bir bilim dalıdır.
Bitki,hayvan veya mikroorganizmaların tamamı ya da bir parçası kullanılarak yeni bir organizma elde etmek veya var olan bir organizmanın genetik yapısında arzu edilen yönde değişiklikler meydana getirmek amacı ile kullanılan yöntemlerin tamamına Biyoteknoloji denmektedir.

Biyoteknoloji ,dünyanın karşı karşıya kaldığı birçok sağlık,doğal kaynak ve ekosistemlerin sürdürülebilirliğine ilişkin sorulara çözümler sunmakta ve farklı endüstrilerdeki kullanımları ile verimlilik artışına büyük katkılar sağlamaktadır.

Son yıllarda küresel biyoteknoloji sektörü büyük bir oranda gelişme göstermekte ve yapılan yatırımlar ve işlenme hızla artmaktadır.Ülkemizde de biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren firma sayısı ve firmaya ihtiyaç duyulan personel alımı sebebi ile biyoteknolojiye olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.Bunun göstergesi olarak bizim ülkemizde de biyoteknoloji yüksek bir ilgi göstermektedir.

Biyoteknoloji Uygulamaları Ve Teknolojileri Nelerdir?

Biyoproses teknolojisi
Monoklonal Antikorlar
Hücre kültürü (Bitki,Böcek,Hayvan)
 Klonlama
• Moleküler Gen Klonlama
• Hayvan Klonlama
Rekombinant DNA teknolojileri
Protein Mühendisliği
Biyosensörler
Nanoteknoloji
Doku Mühendisliği
Aşı
Gen Terapi

Etiketler

Soru Cevap banner

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

2 Yorum

  1. Biyoteknolojinin bir çok alana hitap ettiğini ve bir çok alt dalının olduğunu gördüm ve şaşırdım gerçekten ilginç 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı