Bilim Ve Tekno

Biyoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Biyoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Biyoteknoloji; biyolojik sistemlerin bilim ve mühendislik ilkelerine dayalı olarak mal ve hizmet üretiminde kullanılmasıdırayrıca biyoteknoloji disiplinler arası bir bilim dalıdır.
Bitki,hayvan veya mikroorganizmaların tamamı ya da bir parçası kullanılarak yeni bir organizma elde etmek veya var olan bir organizmanın genetik yapısında arzu edilen yönde değişiklikler meydana getirmek amacı ile kullanılan yöntemlerin tamamına Biyoteknoloji denmektedir.

Biyoteknoloji ,dünyanın karşı karşıya kaldığı birçok sağlık,doğal kaynak ve ekosistemlerin sürdürülebilirliğine ilişkin sorulara çözümler sunmakta ve farklı endüstrilerdeki kullanımları ile verimlilik artışına büyük katkılar sağlamaktadır.

Son yıllarda küresel biyoteknoloji sektörü büyük bir oranda gelişme göstermekte ve yapılan yatırımlar ve işlenme hızla artmaktadır.Ülkemizde de biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren firma sayısı ve firmaya ihtiyaç duyulan personel alımı sebebi ile biyoteknolojiye olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.Bunun göstergesi olarak bizim ülkemizde de biyoteknoloji yüksek bir ilgi göstermektedir.

Biyoteknoloji Uygulamaları Ve Teknolojileri Nelerdir?

Biyoproses teknolojisi
Monoklonal Antikorlar
Hücre kültürü (Bitki,Böcek,Hayvan)
 Klonlama
• Moleküler Gen Klonlama
• Hayvan Klonlama
Rekombinant DNA teknolojileri
Protein Mühendisliği
Biyosensörler
Nanoteknoloji
Doku Mühendisliği
Aşı
Gen Terapi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Oğuzhan dedi ki:

    Biyoteknolojinin bir çok alana hitap ettiğini ve bir çok alt dalının olduğunu gördüm ve şaşırdım gerçekten ilginç 🙂

    1. Şule Kıyar dedi ki:

      Evet öyle ve ayrıca ülkemizde gün geçtikçe büyük bir gelişme göstermekte .Bizi takip edip yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ