BilimGenelHaberSağlık

Bitkisel Hayattaki Hasta 15 Yılda Uyandı

Google News Abone Ol

Elektrik Dalgaları İle Uyandı

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden Angela Sirigu Fransa’da 15 yıldır bitkisel hayatta olan bir hasta üzerinde, elektrik dalgalarıyla bir deney yapmaya,bilim adamlarıyla birlikte başladı.

2001 yılında araba kazası sonrası bitkisel hayata giren ve 15 yıl yoğun bakımda yatan hasta, boynundaki bir sinirin tetiklenmesiyle uyandı. New scientist‘de yer alan habere göre araştırmacılar, vagus sinirinin beyindeki ve vücuttaki birkaç bölgeyi tetiklediğini, kalp atışı ve akciğer fonksiyonlarını kontrol eden parasempatik sinir sitemini düzenlediğini söyledi.

Deney yaptıkları bitkisel hayattaki hastaya, belirli odak noktalarına elektrik şoku vererek, bir ay boyunca gözlemlediler ve sonrasında 6 ay süren gözlem sürecinde belirli aralıklarda tekrar belirli noktalara elektrik şoku verdiler. 30 saniye süren uyarılar 5 dakika aralıkla yapıldı.Bu deneylerin yapımının 1 ay sonrasında, hastanın gözleri ile etrafındaki insanları takip ettiği fark edildi ve daha sonrasında da hastanın kısmen bilincinin yerinde olduğu gözlemlendi. Sonuç olarak elektiro şok ile bitkisel hayatta olan bir hastanın kurtulabileceği anlaşılmış oldu.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir