GenelMakalelerSağlık

Bir Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet 

Google News Abone Ol

Bir haftada 5 kilo vermek ister misiniz? Hem de zahmetsiz eziyetsiz… Evet, hazırsanız geliyor diyet listeniz… Kağıt kalemlerinizi hazırlayın ve iyice not edin… Üzgünüm bir haftada sağlıklı bir şekilde  5 kilo verdiren bir diyet listesi henüz icat edilmedi! Şu otu kaynatın ve beş gün boyunca sabah akşam aç karna için… Limonlu sirkeli sular yapın onları için… Yoğurt kürlerinden medet umun, içerisine çeşit çeşit baharat ilave edin ve onları da yiyin… Fakat doğru çabayı sarf etmediğiniz sürece kilo veremezsiniz.

Üzgünüm ki zayıflatan tek bir besin yoktur. Limonlu sular, yoğurtlar ne daha niceleri… sizi zayıflatmaz. Sağlıklı beslenme birçok faktörden oluşan bütündür. Bunu biz puzzlenin parçaları gibi düşünebiliriz. Eğer bir parça olmazsa ortaya bir resim de çıkmaz ve bütünlük oluşmaz. Örneğin, kahvaltı yapmak bir parça, öğle ve akşam yemekleri birer parça, ara öğünler, tüketilen besinler, tüketilen besinlerin miktarları bunların tamamı birer parçayı oluşturursa, bu parçaların bütün oluşturması halinde kilo verme işlemi gerçekleşebilir.

Bu yol bazen uzun ve zor bir yol olabilir. Çünkü burada asıl amaç, yanlış olan beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçmektedir. Yani beslenme alışkanlıklarınızı ayrıntılı bir şekilde değerlendirip, doğruları ve yanlışları saptamak gereklidir. Buna göre yanlış davranışları doğrularıyla değiştirerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenerek kilo vermek aslında zor bir eylem değildir. Sadece diyetisyen olmayan ve beslenme bilimi hakkında bilgisi olmayan kişilerin yanlış söylemleri insanlarda kafa karışıklığı oluşturmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarınızı saptayarak, buna göre davranışlarınızı değiştirerek, sağlıklı bir şekilde ve aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Bu konuda sizi en iyi anlayacak ve size en güzel şekilde yardımcı olacak kişiler diyetisyenlerdir.

Diyet, yalnızca birkaç haftanızı kapsamasın veya pazartesi başlayıp Salı bitmesin, sağlıklı beslenme yaşam tarzınız olsun.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir