BilimGenelHaber

Bilim İnsanları Uyardı; Buz Devri Geliyor

Buz Devri Geliyor

Son yıllarda sıcaklıkların yükselmesi ve küresel ısınmanın her geçen yıl etkisini arttırmasına karşın bilim insanları, 2030 yılında sıcaklıkların günümüze oranla çok daha düşük olacağını, hatta mini bir buzul çağın başlayacağı konusunda bir uyarı yaptı. Bununla birlikte yapılan uyarıda gerçekleşecek olan buzul çağının, küresel ısınmanın etkilerini de bir bakıma azaltacağı belirtildi.

İngiltere’deki Northumbia Üniversitesi’nde matematik profesörü Valentina Zharkova ve ekibi tarafında, gelecekte yaşanabilecek iklim olaylarını önceden tahmin etmeye olanak sağlayabilen bir yöntem geliştirildi. İlgili yöntem yardımıyla söz konusu buzul çağın, 2030 yılında dünyada hüküm süreceği tahmin ediliyor.

Araştırmanın İçeriği

Araştırmanın detaylarına indiğimizde, söylenilenlere göre ilgili yöntemle 2020 ile 2030 yılları arasında Güneş’in manyetik dalgalarından biri sonlanacak. Bu durum da 2030 yılına doğru bir buzul çağ yaşamamıza neden olacak. Sözü edilen olayın ise 2021 yılında patlak vermesi bekleniyor.

Bilim insanları bu durumla Güneş’in etkinliğinin 2030 yılında oldukça azalacağını ve 1645-1715 yılları arasında yaşanmış olana benzer mini bir buzul çağın başlayacağı konusunda uyarı yaptı.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı