BilimGenelHaber

Bilim İnsanları Uyardı; Buz Devri Geliyor

Google News Abone Ol

Buz Devri Geliyor

Son yıllarda sıcaklıkların yükselmesi ve küresel ısınmanın her geçen yıl etkisini arttırmasına karşın bilim insanları, 2030 yılında sıcaklıkların günümüze oranla çok daha düşük olacağını, hatta mini bir buzul çağın başlayacağı konusunda bir uyarı yaptı. Bununla birlikte yapılan uyarıda gerçekleşecek olan buzul çağının, küresel ısınmanın etkilerini de bir bakıma azaltacağı belirtildi.

İngiltere’deki Northumbia Üniversitesi’nde matematik profesörü Valentina Zharkova ve ekibi tarafında, gelecekte yaşanabilecek iklim olaylarını önceden tahmin etmeye olanak sağlayabilen bir yöntem geliştirildi. İlgili yöntem yardımıyla söz konusu buzul çağın, 2030 yılında dünyada hüküm süreceği tahmin ediliyor.

Araştırmanın İçeriği

Araştırmanın detaylarına indiğimizde, söylenilenlere göre ilgili yöntemle 2020 ile 2030 yılları arasında Güneş’in manyetik dalgalarından biri sonlanacak. Bu durum da 2030 yılına doğru bir buzul çağ yaşamamıza neden olacak. Sözü edilen olayın ise 2021 yılında patlak vermesi bekleniyor.

Bilim insanları bu durumla Güneş’in etkinliğinin 2030 yılında oldukça azalacağını ve 1645-1715 yılları arasında yaşanmış olana benzer mini bir buzul çağın başlayacağı konusunda uyarı yaptı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir