BilimGenelHaber

Bilim İnsanları Kuş Fosilinde Yumurta Buldu

Google News Abone Ol

Bilim insanları bulunan bir kuş fosili içerisinde serbest kalmış bir yumurta tespit etti. 110 milyon yıl kadar önce Çin’in Kuzey Batı’sında yaşadığı tahmin edilen ve serçe büyüklüğünde boyutlara sahip olan bir kuş içerisinde tamamen şekillenmiş yumurta buldular. Durumun ilginç bir diğer yönü, şekillenmiş yumurtaların günümüzde kuş türleri içinde 24 saatten uzun kalmamasıdır.

kuş fosili

Bilim insanları yaptıkları tespiti açıklarken, fosilin karnındaki ezilmiş kütlenin bir yumurta olduğundan şüphelenmediklerini dile getirdi. (Yukarıdaki resmin merkezinde düzleştirilmiş kahverengi bir tabaka olarak görülüyor.) Bu sebepten, yapmış oldukları bu keşif onları da oldukça şaşırttı.

Fosildeki Yumurta Nasıl Tespit Edildi?

Bilim insanlarının kullandıkları metot mikroskobik incelemeye dayanıyor. Paleontologlar tarafından yapılan detaylı araştırma sonucunda, Nature Communications dergisinde yayınlanan rapora göre, kuşun ölüm sebebinin karnındaki bu yumurta olabileceği düşünülüyor.

kuş fosilinde yumurta

Nature Communications‘de yayınlanan raporun ayrıntılarına inildiğinde, fosilin karnındaki yumurtada yapısal anormalliklerin bulunduğu görülüyor. Fosilin karnında bulunan yumurtanın çoklu kabuk katmanlarından oluştuğu belirtiliyor.

Bilim insanları tarafından ortaya atılan fikir, kuşun karnında bulunan yumurtanın sıkışıp kaldığı, yumurta bağlanması sendromunu işaret ediyor. Bu durum günümüzde stres altındaki evcil hayvanlarda ve tavuklarda ortaya çıkabiliyor. Bu durumun tespiti ile milyonlarca yıl önce yaşamış olan kuş türlerinin neslinin tükenmesinde, yumurta bağlanması sendromunun etkili olabileceği belirtiliyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Merhabalar, tüm yazılarınızı okumaktan zevk alıyorum. Sizi desteklemek için küçük bir yorum yazmak istedim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir