BilimGenelHaber

Bilim İnsanları DNA’nın Temellerini Değiştirerek Yeni Bir Yaşam Formu Yaratıyor

Dünya‘daki hayat var olduğundan beri DNA sadece 4 harften oluşuyordu(G,T,C,A). Şimdiye kadar bilinen her canlının temelini bu kodlar oluştururdu. Şimdiye kadar, bilim insanları genişletilmiş bir genetik kod kullanarak canlı organizmalar oluşturulabileceğini açıkladı. Bu,daha önce var olamayacak kadar DNA kombinasyonu kullanarak,tamamen yeni yaşam biçimlerinin oluşturulmasına yol açabilir. İki araştırmacı sadece 4 doğal organik bazı kullanmayan, aynı zamanda X ve Y olarak bilinen sentetik bir çift kodda kullanan bir bakteri yarattı. Araştırmacılar, bunu yaparken asıl amaçlarına ulaşmanın temellerini attıklarını söylediler.”Yeni canlıların ve fonksiyonlarının yaratılması” Kullanılan DNA’nın yeni ve sentetik biçiminden dolayı, bu canlılar daha önce hiçbir şekilde görülmemiştir ve doğada başka yerde bulunmayan ve tamamen doğal olmayan nitelikler içeriyor olabilirler. Şu an için teknolojik uygulamaları uzak görünse de bu yeni tür tek hücreli organizmalar yeni ilaçlar keşfetmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda yeni tür proteinler ortaya çıkar. Bu da uyuşturucu tedavisi için kullanılabilir. Fakat bilim insanlarına göre daha alışılmadık amaçlar için, örneğin yeni materyaller bulmak için kullanılabilir.

DNA’nın X ve Y harfleri, 2014 yılında aynı bilim adamları Prof. Floyd Romesberg ve meslektaşı tarafından bulunmuştu. Bunlar genetik kodlara entegre biçimde E.coli bakterilerinde gösterilmişti. Fakat o E.coli daha sonradan bu harfleri kaybetti ve geleneksel formuna döndü. Oluşturulacak şey, yeni genin bakterinin ömrü boyunca sürecek kadar istikrarlı, sentetik bir yaşam biçimine yönlendirilebilmesiydi. Bilim adamları, X ve Y harflerini içeren herhangi bir genetik sekansı reddeden bakterilerde özel bir sistem yaptılar(Doğal olmayan harfleri reddeden bakterilerin immunal sistemlerini değiştirdiler.) Bu sayede hiçbir bakteri yeni harfleri atmadı. Bunu yaparken bilim adamları, yaşamın temel süreçlerininde değişebileceğini de kanıtlamış oldular. Prof. Rosemberg yaptığı açıklamada “Artık hayatta kalma fikrini sürdürebiliriz.” dedi. “Bu, yaşamın tüm süreçlerinin de manipülasyona tabi tutulabileceği anlamına geliyor. “Günümüzde bu manipülasyon tek hücrelerle sınırlıdır ve daha karmaşık organizmalarda kullanılamaz. Sadece kavramın bir kanıtı olarak mevcut. Araştırmacılar şimdi DNA’dan protein yapabilmek için yeni kodları RNA ya nasıl yazacaklarına bakıyor.

NOT: www.independent.co.uk adresinden çevrilmiştir.


Soru Cevap banner
Etiketler

Ekrem Mücahit Doğdu

16.07.1998 doğumluyum. Üsküdar üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisiyim. Istanbul da yaşıyorum. Özellikle kendi alanımın dışında fizik ile de ilgileniyorum. Kitap okumak, müzik dinlemek ve basketbol oynamak hobilerim arasinda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı