Bilim Ve Tekno

Bilim İnsanı Olmak

Bilim İnsanı Olmak

Bugün “Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla‘nın doğum günü. Bunu kaç kisi biliyor? Ya da neden onların doğdukları günleri kutlamıyoruz ki? Bilim insanı dediğimiz zaman hepimizin aklına Einstein, Edison, Newton geliyor. Tabi ki önemliler fakat arka planda kalıp çok şey başarmış bir sürü bilim insanı var. Eğitim hayatımla ilgili bana en en çok neyin olmasını isterdin diye sorsalar kesinlikle şöyle bir cevap verirdim: “Bilim insanlarının hayatını, buluşlarını öğrendiğimiz bir ders olmalı.”
Çok anlamsız zamanlar geçiriyoruz, okulda gereksiz insanları öğreniyoruz hatta bazen çok fazla bir şeylerin üstünde duruyoruz. Kuran kurslarıyla başlayıp 12. sınıfa kadar peygamberin hayatını görüyoruz ve hep aynı şeyler kişiliği, savaşları bitti. Üstüne koyacak bir şey de yok hep aynı. Neden bu kadar üsteliyorlar ki anlamıyorum. Çok daha önemli şeyler var çünkü çiçek aşısını bulan kişi peygamberlerden daha çok hayat kurtardı. Telefonu bulan kişi sesini peygamberlerden çok daha fazlasına duyurdu ve daha onlarcası…

Bence yanlış şeyler öğreniyoruz. Öğrenmemiz gerekenleri öğrenmiyoruz. Keşke her çocuğun hayali büyüyünce futbolcu olacağım, sanatçı olacağım yerine “Bilim İnsanı” olmak istiyorum olsa. Keşke tabanca, bebek istedikleri kadar teleskop isteseler… O zaman güzel bir geleceğimiz olacak. O zaman biz bu çocukları geleceğimiz için hazırlıyor olmuş olacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ