GenelMakalelerTeknoloji

Bilgisayar Virüsleri Nelerdir?

Google News Abone Ol

Bilgisayar Virüsleri Nelerdir?

  • Dosya Virüsleri: Bu virüsler aslında yazılımların kendisine denilmektedir. Bunlar silinebilir dosyaları etkilemekte ve o dosya silindiği anda virüs de harekete geçmektedir. Bu virüsler, virüsten etkilenmiş dosyaların alışverişi sonucu yayılmaktadır.
  • Makro Virüsler: Son zamanlarda bilgisayarlarda en çok karşımıza çıkan virüslerdendir. Bir makro virüs, kelime işlemci veya veri tabanı yazılımlarının dili olan makro dilinde yazılır. Bu virüslerin bu kadar çok yayılmasının nedeni tek bir kelime işlemci veya veri tabanı dökümanını birden fazla kullanıcının kullanmasından kaynaklanır.
  • Polymorphic Virüs: Her bulaşmada kendisini değiştirmektedir. Bu tür virüslerin imzaları sürekli değiştiği için hem de bu değişiklik sıklıkla rastgele bir şekilde yapıldığı için normal imza yöntemiyle arandıklarında tespit edilemeyebilir. Antivirüs yazılımları bu tür virüsleri yakalamak için tahmin yürütmeye dayalı özel teknolojiler kullanmaktadır.
  • Stealth Virüsü: Kendisini antivirüs yazılımlarından korumak için özel yöntemler kullanmaktadır.
  • Trojan: En yaygın virüs çeşididir. Sıradan bir yazılımmış gibi gözüken ve çoğunlukla .exe uzantısına sahip olan bu art niyetli yazılımlar bilgisayarınıza yerleştiğinde sizin, yazılımın faaliyetlerinden haberinizin olmaması oldukça doğaldır.
  • Keylogger: En yaygın ikinci virüs çeşididir. Trojandan farklı olarak sadece klavye kayıtlarını karşı bilgisayara gönderir. Böylece karşı taraftaki art niyetli kişi kredi kartı bilgileriniz, msn ve facebook dahil olmak üzere herhangi bir site/sisteme giriş yaparken kullandığınız kullanıcı bilgilerine erişim sağlayabilir.
  • Phishing: Kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için kullanılan bir diğer yöntemdir. Trojan ve keyloggerdan farklı olarak bilgisayarınıza bir yazılım aracılığıyla yerleşmez. Giriş yapmak istediğiniz e-posta servisi, sosyal ağlar ve hemen her türlü sitenin birebir kopyasını oluşturmak suretiyle sizin gerçekten giriş yapmak istediğiniz siteyi ziyaret etmişsiniz gibi sanmanızı sağlar.

Burak Köplü

20 yaşındayım.İzmir de yaşıyorum.Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik hazırlık öğrencisiyim.İnsanları belli konularda bilgilendirmeyi sevdiğim için makale yazıyorum.Farklı konulara da ilgim olduğu için makale yazma alanım epey geniş.

2 Yorum

  1. Abi ben bu virüs olayını kücüklüğümden beri anlamıyorum ya adam virüsü kendisi üretiyor sonra o virüs için antivirüs programı yapıyor o programına bize satıyolar ?Valla şaka gibi ama bunlar oluyor makale cok bilgilendirici hazırlayanlara teşekkür ederim

    1. Bir açıdan virüsü yazan kişi üretken olmuş oluyor. Hazırladığı virüsün kodlarını yalnızca kendi bildiği için antivirüsü de kendi hazırlıyor ve kullanıcıyı satın almaya mecbur bırakıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir